26.06
2017

Fairtrade daje siłę i zmienia życie – reportaż z plantacji bananów


„Fairtrade daje siłę. Przykład ASOGUABO” Maćka Zygmunta to krótkometrażowy reportaż filmowy z Ekwadoru, głównego światowego eksportera bananów. Film pokazuje piękne krajobrazy, mieszkańców skupionych wokół plantacji bananów oraz to, w jaki sposób Fairtrade zmienił ich życie. 

Asoguabo

„Fairtrade daje siłę. Przykład ASOGUABO” powstał podczas wizyty reprezentacji Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie w spółdzielni ASOGUABO w Ekwadorze w kwietniu 2017 roku. Jest zapisem rozmów z Ekwadorczykami, którzy dzięki wprowadzeniu idei sprawiedliwego handlu i certyfikacji Fairtrade w zarządzaniu plantacjami, uratowali swoje małe rodzinne biznesy oraz zachowali swoje ziemie. Film pokazuje codzienne życie na plantacji oraz siłę wspólnoty zrzeszonej wokół idei spółdzielczości, a także pozytywne oblicze biznesu prowadzone zgodnie z ideami sprawiedliwego handlu. Film pokazuje jak w praktyce działa Fairtrade i co to znaczy, kiedy kupujemy produkty z tym certyfikatem.

Bohaterami filmu są pracownicy i członkowie spółdzielni ASOGUABO, która działa od niemal 20 lat. Założyło ją 14 producentów, którzy chcieli sprzedawać swoje produkty klientom z Europy czy USA, bez pobierających prowizję pośredników. Taki cel trudno osiągnąć małym, pojedynczym rolnikom, jednak działając wspólnie mieli szansę. Udało się. Pierwszy kontener bananów Fairtrade wyruszył do Europy w październiku 1998 r.

Dziś ASOGUABO to przede wszystkim spółdzielnia 125 małych producentów, 30% z nich to kobiety. Uprawiają banany w swoich małych gospodarstwach na południu Ekwadoru, gdzie w miasteczku El Guabo mieści się siedziba spółdzielni. ASOGUABO jest organizacją non-profit. Wszelkie fundusze przeznaczane są na bieżącą działalność i rozwój. Banany z ASOGUABO trafiają do supermarketów i sklepów w Europie, Kanadzie, Nowej Zelandii i USA. Pulpę bananową do swoich produktów kupuje od ASOGUABO producent lodów Ben&Jerry’s.

Obejrzyj reportaż „Fairtrade daje siłę. Przykład ASOGUABO”:

„Fairtrade daje siłę. Przykład ASOGUABO” jest częścią międzynarodowej kampanii edukacyjnej „Kupuj Odpowiedzialnie Owoce”, zwracającej uwagę na problemy społeczne i środowiskowe występujące przy produkcji i handlu owocami tropikalnymi oraz mającej na celu zapoznanie Polaków z ideą sprawiedliwego handlu i pokazanie na czym polega w praktyce zastosowanie jej w biznesie. W związku z tym, że to my jako konsumenci dokonujemy codziennych wyborów, mamy wpływ na to jakie produkty chcemy widzieć na naszej półce sklepowej. Więcej o tym w jakich warunkach powstają banany i dlaczego warto wspierać certyfikację Fairtrade znajdziecie na stronie: www.storyofbanana.com/pl

Maciek Zygmunt – kim jest twórca reportażu „Fairtrade daje siłę. Przykład ASOGUABO”

Zainteresowany przede wszystkim realizacją projektów dokumentalnych z tematu fotografii/filmu zaangażowanego społecznie.Ukończył warsztaty fotograficzne prestiżowej agencji MAGNUM PHOTOS w Wielkiej Brytanii prowadzone przez Bruce’a Gildena. Uczestnik warsztatów fotograficznych „Documentary Photography for Social Change” w International Center of Photography w Nowym Jorku. Praktykował fotoreportaż w APS Terminal w Krakowie. Kształcił się na Akademii Fotografii w Warszawie. Laureat wielu konkursów: m.in. wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Camerimage Jednym Okiem” w Łodzi, I miejsce w konkursie magazynu Digital Foto-Video, IV miejsce w konkursie Fotopolis. Jego fotografie zostały opublikowane m.in. w Gazecie Wyborczej, w Dużym Formacie, w czasopismach “Computerworld”, “Foto Video Digital” oraz w gazecie NEON. Fotografował na 5 kontynentach. Stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi realizując dokumentalne projekty filmowe i fotograficzne na terenie Polski oraz za granicą. Portretował m.in Jerzego Dudka, Roberta Makłowicza, Leszka Balcerowicza czy Zespół RYSY. Produkcje filmowe zazwyczaj są uzupełnieniem jego projektów fotograficznych.