14.02
2019

Pomysł na medal czyli medale z recyklingu!


Organizatorzy przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich pokazali właśnie projekt medali, którymi będą dekorowani zwycięzcy zawodów, a jednocześnie zachwycili świat. Na szyjach sportowców zawisną bowiem medale… z recyklingu urządzeń elektronicznych!

mobile-phone-3734545_1280

Eksploatacja złóż metali szlachetnych jest gałęzią gospodarki o dużym negatywnym wpływie na środowisko naturalne, a lokalizacja kopalń w krajach Globalnego Południa sprzyja nieetycznym praktykom, wykorzystaniu dzieci czy pracy niewolniczej. Z drugiej strony te same kraje toną zalewane tonami elektroodpadów zawierających cenne i rzadkie minerały i pierwiastki.

Ekologiczne medale

W odpowiedzi na ten problem organizatorzy Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio postanowili podjąć kroki, by symboliczne odznaczenia dla sportowców w jak najmniejszym stopniu obciążały środowisko naturalne. Organizatorzy planują osiągnąć 100% wskaźnik recyklingu wykorzystując do stworzenia medali wyłącznie materiał “z drugiej ręki” – pierwiastki odzyskane z urządzeń elektronicznych takich jak smartfony, tablety czy laptopy.

Wsparcie społeczne

Aby zebrać wystarczającą ilość potrzebnego materiału organizatorzy Igrzysk postanowili zaangażować społeczność całego kraju inicjując zakrojoną na szeroką skalę zbiórkę elektroodpadów – zebrano już niemal 50 tysięcy ton takich urządzeń. To wystarczająco dużo, żeby wykonać wszystkie brązowe medale, zbiórka złota jest sfinalizowana w 90%, a srebra w 85%.

Wykonanie medali z materiałów z odzysku nie jest pomysłem nowym. W trakcie ubiegłych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro medale miały udział 30% drogocennych kruszców odzyskanych z recyklingu elektroodpadów.