20.09
2017

Czy dostrzegasz piękno w myśliwskich trofeach?


W ciągu każdego roku ponad sto tysięcy myśliwych wyrusza na polowania i odbiera życie prawie milionowi niewinnych zwierząt.

Powiedzmy sobie szczerze, obecny w kulturze obraz myśliwego-łowcy, przedstawiający zwycięzcę i pogromcę natury jest mocno archaiczny. Współczesne myślistwo nie ma w sobie nic z doniosłości i szlachetności, którymi cieszyło się w poprzednich epokach.

trofea

Polowania, będące sposobem na przetrwanie człowieka, należą do prehistorii. Dziś nie ma dla nich racjonalnego uzasadnienia, a wszelkie tłumaczenia o kontrolowaniu zwierzęcej populacji to mit, przesłaniający dewastacyjne dla ekosystemów sztuczne windowanie stanu zwierzyny za pomocą niepotrzebnego dokarmiania.

Nowożytny myśliwy oddaje się swojemu krwawemu hobby wyłącznie w celach rozrywkowych i rekreacyjnych. Jest on po zęby uzbrojonym w najnowocześniejszy sprzęt tchórzem, którego rozrywką jest odbieranie życia, nieadekwatnie zresztą argumentowane m.in. tradycją.

W przeciwieństwie do portalu Allegro nie nazywamy sportem tej okrutnej i bezsensownej jatki, w której życie tracą niewinne stworzenia. W sporcie szanse uczestników na zwycięstwo są fair i są oni świadomi zasad gry, a przede wszystkim tego, że w niej uczestniczą. Przestrzegania reguł pilnuje sędzia, wygrana zależy od umiejętności zawodnika, a porażka nie kończy się niczyją śmiercią.

trofea myśliwskie

W tym miejscu pragniemy stanowczo zaznaczyć, iż absolutnie nie dostrzegamy żadnych „walorów estetycznych” w powieszonych na ścianie fragmentach nieżywych zwierzęcych  – porożach, czaszkach, głowach, pazurach, skórach etc. Starożytny łowca mógł być dumny z tego, że wygrał potyczkę z silniejszym stworzeniem. Z czego zatem jest dumny współczesny myśliwy, który nowoczesną ostrą amunicją podziurawił ciało bezbronnej i słabszej od siebie istoty? Zwabionej do nęciska i oczywiście uśmierconej z bezpiecznej odległości – często z wieżyczki.

Trofeum łowieckie to nic innego jak świadectwo brutalnego gwałtu jaki zadawany jest naturze – powód bardziej do wstydu aniżeli dumy.

Co możesz zrobić? Podpisz się pod apelem do Allegro o zakaz obrotu trofeami myśliwskimi na stronie serwisu. Nie bądź obojętny i wesprzyj nas w działaniach mających na celu ograniczenie tego krwią okupionego biznesu.

Podpisz petycję! #StopHandluKrwawymiTrofeami