27.10
2017

Czy polskie łosie są znowu bezpieczne? Ministerstwo rezygnuje z odstrzału


Dzięki zaangażowaniu wielu osób w kampanię #jestemzłosiem oraz braku poparcia społecznego udało się odsunąć w czasie wyrok na polskie łosie. Udało się odsunąć w czasie zmiany wprowadzone przez ministra środowiska w rozporządzeniu dotyczącym polowań, powodującą zniesienie moratorium na odstrzał tych pięknych zwierząt.

łosie

W środę 25 października w Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie ministra środowiska z 23 października zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Do łosi można by strzelać w sześciu województwach. Na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz pomorskiego – strzelać do łosi można by było jedynie na wschód od Wisły. Z kolei na Lubelszczyźnie, na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach można by było polować na terenie całych województw.

W noweli zapisano m.in., że od 1 września do 30 listopada można by polować na byki, czyli na samce. Okres polowań na klępy (samice) oraz łoszaki (młode osobniki) miałby obowiązywać od 1 października do 31 grudnia. Przy czym w tym roku ustalono okresy polowań na łosie: byki (samce) – od 10 listopada do 30 listopada, klępy (samice) i łoszaki (młode osobniki)- od 10 listopada do 31 grudnia.

Moratorium na odstrzał łosi odwiązuje od 2001 roku i zostało wprowadzone w celu ochrony tych zwierząt. Pod koniec XX wieku ich populacja sięgała 1,7 tys. osobników. Jak napisano w projekcie rozporządzenia, obecnie w Polsce żyje ok. 20 tys. łosi. Więcej na temat wad i nieścisłości forsowanego przez resort rozporządzenia oraz kampanii społecznej #jestemzłosiem pisaliśmy tutaj: Łosie zagrożone. Ministerstwo Środowiska znosi moratorium na ich odstrzał

Sprzeciw wobec pomysłu resortu Szyszki na odstrzał łosi wyraziło wiele osób o różnych poglądach politycznych. Decyzji nie popiera między innymi Andrzej Grygoruk, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego – największej krajowej ostoi łosia, a także liczne ekologiczne organizacje pozarządowe:

  • Centrum Ochrony Mokradeł,
  • Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!,
  • Kampania Niech Żyją,
  • Stowarzyszenie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot,
  • Stepnicka Organizacja Turystyczna Nie Tylko Dla Orłów,
  • Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze,
  • WWF Polska.

Negatywnie odniosły się również instytucje naukowe: Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Biologii Ssaków PAN oraz Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Źródło: PAP Nauak w Polsce, Fundacja dziedzictwo Przyrodnicze, OKO.press