22.01
2019

Jak robić zakupy bez opakowań?


W kalendarzu nie ma dnia bez jakiegoś święta – dziś świętujemy Dzień Bez Opakowań Foliowych! Jeśli przechadzając się sklepowymi alejkami myślisz, że takie święto to mrzonka, a zakupy bez opakowań nie są możliwe – to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! W kilku prostych krokach doradzimy, jak robić zakupy bez plastiku!

Gdzie robić zakupy bez opakowań?

Na fali popularności idei zero waste również w Polsce zaczęły powstawać sklepy, które wszystkie towary sprzedają bez opakowań, na wagę, do opakowania klienta. Takie sklepy można znaleźć w Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie. Ale jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego sklepu – nie szkodzi! Doskonałym miejscem do robienia zakupów bez opakowań są lokalne targowiska i bazarki, gdzie można zakupić nie tylko warzywa i owoce nieopakowane w zbędny plastik, ale często również kasze czy strączki na wagę. Zajrzyj również na stoisko z nabiałem lub, jeśli nie praktykujesz diety wegetariańskiej, na stoisko mięsne i rybne. W małych, osiedlowych sklepach łatwiej będzie przekonać sprzedawcę, by wybrany przez Ciebie towar spakować do przyniesionego przez Ciebie opakowania.

Zero Waste dla początkujących

Własne torby i woreczki

Wybierając się na zakupy bez opakowań niezbędnym etapem jest planowanie! I właściwe wyposażenie się w akcesoria, które umożliwią nam zakupy do własnych toreb i opakowań. Jeśli masz w domu woreczki czy torebki foliowe i papierowe przyniesione z poprzednich zakupów – wykorzystuj je ponownie, tak długo jak to możliwe, ale dbaj o to, by nie przynosić do domu nowych. W zamian zaopatrz się w wielorazowe woreczki na zakupy. Jeżeli masz podstawowe umiejętności w zakresie szycia, możesz podjąć się uszycia własnych woreczków – idealna będzie cienka batystowa bawełna lub… nieużywana już firanka. Do tego ściągacz ze sznureczka i jesteś gotowa/gotowy do zakupów do własnych opakowań. Szyjąc własne woreczki zadbaj o to, by mieć kilka różnych rozmiarów. Nie potrafisz szyć? Nic nie szkodzi! Jak grzyby po deszczu wyrastają małe, rodzime manufaktury, które szyją takie woreczki na sprzedaż. A może za drobną opłatą uszyje je dla Ciebie Twoja lokalna krawcowa?

Jak wieść bezodpadowe życie w Polsce?

Pojemniki na produkty mokre

Masz już woreczki – to świetnie! Ale czy można kupić do własnych opakowań produkty “mokre”? Oczywiście! Z pewnością masz w domu pojemniki na żywność lub słoiki, które idealnie nadają się na zakupy bez opakowań. Sery, wędliny, mięsa, ryby, kiszonki, a nawet produkty garmażeryjne – to wszystko możesz kupić bez zbędnych warstw plastiku. Wagi w sklepach posiadają funkcję tary, dzięki czemu nie zapłacisz za wagę opakowania w cenie produktu.

Zakupy bez plastiku – polecam!

Woda z kranu czy z butelki?

Rozmawiając o zakupach bez opakowań nie możemy pominąć kwestii wody butelkowanej. W kraju, w którym niemal każdy ma w domu dostęp do świetnej jakości wody pitnej, niewiarygodne jest, że ludzie wciąż kupują wodę butelkowaną. To nie tylko nieekologiczne, ale również nieekonomiczne, bo za wodę butelkowaną płacimy wielokrotnie więcej niż za nieustępującą jej jakością wodę z kranu. Warto pamiętać, że jakość wody kranowej jest monitorowana znacznie bardziej rygorystycznie niż wody butelkowanej. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, to doskonałym wyborem będzie dzbanek filtrujący lub filtr montowany bezpośrednio na instalacji doprowadzającej wodę do Twojego kranu!

Pijmy wodę z kranu!

Refleks i wytrwałość kluczami do sukcesu

Nie zniechęcaj się, jeśli początki będą trudne, a sprzedawca będzie zaskoczony Twoją prośbą o zapakowanie towarów do Twoich własnych opakowań. Pamiętaj, by w takiej sytuacji spokojnie wytłumaczyć, dlaczego to dla Ciebie ważne, ale nie daj się też zbyć mglistymi przepisami sanepidu, które rzekomo zabraniają sprzedaży towarów do opakowań klientów – takie przepisy nie istnieją ;)

Wszystkie zmiany wymagają czasu i cierpliwości, a nierzadko refleksu by wyprzedzić rękę sprzedawcy sięgającego po jednorazową torebkę foliową. Na szczęście zakupy bez opakowań zyskują na popularności, a sklepikarze coraz przychylniej patrzą na klientów z sercem do ekologii. A my życzymy czytelnikom i czytelniczkom Ulicy Ekologicznej, żeby Dzień Bez Opakowań Foliowych udawało się świętować każdego dnia!

Czy prawdziwe ZERO waste jest możliwe? Jej się udało!