12.07
2018

Stańmy po stronie pszczół [PETYCJA]


Każdego roku z Polski płyną sygnały o nagłej śmierci pszczół lub ich stałym podtruwaniu. Ostatnia pszczela katastrofa miała miejsce w województwie pomorskim 18 maja br. W weekend, w którym świętowaliśmy pierwszy Światowy Dzień Pszczół, w wyniku zatrucia chemią rolniczą zginęło ponad 10 milionów pszczół z kilkudziesięciu pasiek. Zatruciu uległy też setki tysięcy dzikich zapylaczy.

8C6502BC-20B6-4C38-992E-F67BDCA9F8D0

Nie możemy sobie pozwolić, by takie sytuacje powtarzały się w przyszłości. Polska musi stanąć po stronie pszczół. Mamy na stole rozwiązanie, innowacyjny plan działań, który pozwoli nam ochronić pszczoły w Polsce: Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Brakuje nam tylko podpisu ministrów środowiska i rolnictwa. A możemy ją wdrożyć już teraz! Dlatego apelujemy do ministra środowiska Henryka Kowalczyka i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o pilne przyjęcie i wdrożenie Strategii.

Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające są kluczowe w produkcji żywności i dla właściwego funkcjonowania ekosystemów naturalnych. Aż trzy czwarte tego, co jemy, jest w jakiś sposób zależne od ich pracy! Mimo to każdego roku w Polsce miliony pszczół giną w wyniku utraty siedlisk, chemizacji rolnictwa, chorób i pasożytów.

Aby temu przeciwdziałać, dzięki tysiącom osób biorących udział w akcji Adoptuj Pszczołę, powstała Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających – przygotowany przez naukowców, pszczelarzy i obywateli wszechstronny plan działania, wyznaczający kierunki i działania dla ochrony owadów zapylających. Podobne strategie z powodzeniem funkcjonują już m.in. w Irlandii i Norwegii, teraz czas na Polskę.

Dołącz do apelu – dodaj swój podpis! Przeczytaj treść strategii: adoptujpszczole.pl/strategia

Polska musi stanąć po stronie pszczół! Odpowiedzialność za dobro zapylaczy spoczywa na nas wszystkich, ale szczególna odpowiedzialność spoczywa na ministrach rolnictwa i środowiska. Dlatego apelujemy do nich o pilne wdrożenie Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających.Dołącz do apelu – dodaj swój podpis!  Podpisz petycję

Źródło: Greenpeace Polska


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.