02.12
2016

Startuje 12. edycja akcji „Choinki Nadziei” w Bielsku-Białej


W środę 30 listopada o godz. 11.00, na placu Chrobrego Fundacja Ekologiczna ARKA  startuje z dwunastą ogólnopolską akcją „Choinki Nadziei”. Choinki zasilane prądem wytworzonym przez pedałujących na rowerach – co Wy na to?

 

imag1298

 

Start akcji

Podczas akcji  zostanie rozstawionych siedem naturalnych choinek, do których podłączone będą rowery wytwarzające prąd. Uczniowie z bielskich szkół najpierw ozdobią świąteczne drzewka, a następnie rozświetlą je pedałując na specjalnych rowerach. Wytworzą w ten sposób prąd, który zasili energooszczędne oświetlenie choinkowe.

Nasza akcja łączy dwie tematyki: społeczną i ekologiczną. Zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej. Promujemy tzw. ekologiczne święta: zachęcamy do oszczędzania energii, ograniczenia odpadów, używania naturalnych choinek i nie marnowania jedzenia  – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

W roku 2016 akcja organizowana jest w szczególności w Województwie Śląskim, a jej partnerem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

imag1305

 

Choinki w całym kraju

Akcja promuje również działania przygotowywane w szkołach i realizowane przed okresem świątecznym. Jej celem jest zachęcenie szkół podstawowych z całego kraju do organizowania świątecznej akcji w swoich miejscowościach.

W tym roku już po raz 12 organizujemy w czasie przedświątecznym naszą „choinkową” akcję. Jej głównym celem jest kształtowanie szlachetnych i otwartych postaw wśród młodych ludzi. Cieszymy się, że każdego roku angażują się w nią całkowicie bezinteresownie dzieci i młodzież szkolna z całego kraju. W sumie jest to kilkaset szkół, które przygotowują programy świąteczne dla ponad dziesięciu tysięcy starszych osób. Również i w tym roku do wielu domów opieki społecznej i domów dziecka trafią naturalne choinki podarowane przez leśników – dodaje Wojciech Owczarz.

Fundacja Ekologiczna ARKA razem z  Lasami Państwowych i szkołami podstawowymi organizuje akcję od 2005 roku. W roku 2016 akcja organizowana jest głównie w Województwie Śląskim, a jej partnerem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.