21.06
2014

W Berlinie powstanie pierwszy sklep bez opakowań!


Liczyliście kiedyś, ile opakowań wyrzucacie do kosza po jednych zakupach w sklepie spożywczym? Dziś już dosłownie wszystko opakowane jest w karton, aluminium, styropian lub folię, a często w kilka tych rzeczy naraz. Czy to pomidory z Hiszpanii (styropianowa tacka i folia spożywcza), czy ciasteczka (plastikowy blister i karton), czy przyprawy (papier) – większość tych opakowań błyskawicznie kończy swój żywot w koszu na śmieci, często bez szansy na recykling czy reusing.

Jednak coraz więcej osób zwraca uwagę na marnowanie energii związane z produkcją często zbytecznych opakowań. Trzy lata temu pisaliśmy o pionierskich sklepach bez opakowań w Anglii i Ameryce, a rok temu o kanadyjskiej drogerii, w której kosmetyki i środki czystości pakowane są w opakowania zwrotne lub przyniesione przez klientów.
Trend sklepów bez opakowań nieśmiało zbliża się także do Polski, na razie zawitał do Berlina. Już niedługo zostanie tam otwarty supermarket Original Unverpackt. I to dzięki finansowaniu społecznościowemu! Projekt Sary Wolf i Mileny Glimbovski wzbudził tak duży entuzjazm, że ponad 4000 osób wpłaciło ponad 100 000 euro, czyli dwukrotnie więcej niż zakładały autorki (celem było zebranie 45 000 euro).

sklep bez opakowań

Dziś już wiadomo, że sklep będzie się mieścił w berlińskiej dzielnicy Friedrichshain- Kreuzberg. Kupić tam będzie można głównie produkty lokalne, a klienci muszą pamiętać o przyniesieniu swoich toreb i opakowań.
sklep bez opakowań autorkiCzy pomysł przyjąłby się w Polsce? Autorki już teraz zapraszają do franczyzy…

Strona projektu: socialimpactfinance.startnext.de/original-unverpackt
Strona sklepu: original-unverpackt.de

W Berlinie powstanie pierwszy sklep bez opakowań!, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.