09.09
2014

Wrzesień – czas na Sprzątanie Świata!


Już od ponad 20 lat, wrzesień jest w Polsce miesiącem porządków i Sprzątania Świata. Tradycyjnie w trzeci weekend miesiąca wolontariusze w różnych zakątkach kraju organizują konkursy, pikniki, akcje sprzątania, które przyczyniają się do zwiększania świadomości ekologicznej Polaków i poprawy stanu czystości naszego kraju kraju. W tym roku kampania Sprzątanie Świata ruszyła wyjątkowo wcześnie, aby także w czasie wakacji, promować odpowiedzialne wobec środowiska postawy, w myśl hasła „Turysto! Szanuj środowisko!”. Centralne wydarzenia finału kampanii odbędą się w weekend 19-21.09, w Węgorzewie i w Warszawie.

SPRZATANIE_SWIATA_2014_PLAKATOd 1994 roku kampania Sprzątanie Świata – Polska organizowana była tylko jesienią, z kulminacją światowych działań w trzeci weekend września.  Po 20 latach przyczyniła się do zmian w postawach społeczeństwa i na dobre zakorzeniła się w kalendarzu wydarzeń ekologicznym w Polsce. 21 lat to jednak dobry czas na zmianę. W tym roku Fundacja Nasza Ziemia zaczęła kampanię dużo wcześniej, bo już w maju wraz ze startem sezonu urlopowego. Czas wypoczynku to najlepszy moment na dyskusję o turystyce odpowiedzialnej, czyli takiej, która w jak najmniejszym stopniu szkodzi środowisku i przyczynia się do rozwoju lokalnego.

Celem tegorocznej kampanii, przebiegającej pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko”, jest zwrócenie uwagi na osobisty wpływ każdego Polaka na środowisko przyrodnicze w czasie wypoczynku, na wakacjach, na urlopie oraz promocja odpowiedzialnej turystyki.

Turysto! Szanuj środowisko nie tylko na wakacjach!- wydarzenia centralne Sprzątania Świata
Wraz z końcem wakacji nie ustają jednak działania pod hasłem „Turysto! Szanuj środowisko”, a w trzeci weekend września odbędzie się ich kulminacja. Poza licznymi lokalnymi wydarzeniami odbędą się trzy centralne akcje, w których wezmą udział przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia wraz z inicjatorką idei Sprzątania świata w Polsce Mirą Stanisławską – Meysztowicz.

20 września jako podsumowanie wakacyjnego projektu „Wpłyń na czyste Mazury” odbędzie się sprzątanie Kanału Węgorzewskiego z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, a w Warszawie sprzątanie brzegów Wisły z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i mieszkańcami stolicy.
W niedzielę 21 września, wciąż pozostając w tematach turystycznych, Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska posprząta glinianki w parku Moczydło na warszawskiej Woli. Szczegóły działań będą publikowane na bieżąco na stronie www.sprzatanieswiata-polska.pl

Włącz się do akcji!
W tym roku, po raz pierwszy, można przyłączyć się do działań, nie tylko jako organizator wydarzenia. Do 10 września instytucje i organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się do Fundacji Nasza Ziemia, aby otrzymać tytuł lokalnego koordynatora działań. Rolą koordynatora jest dbanie o odpowiednią realizację działań na zdeklarowanym przez siebie obszarze (gmina, powiat, województwo). Zgłoszenia przyjmowane są u koordynatora działań pod adresem krzysztof.rogulski@naszaziemia.pl

nasza ziemia logoWięcej informacji o tegorocznej akcji:
www.sprzatanieswiata-polska.pl
www.naszaziemia.pl
www.facebook.com/naszaziemia