23.11
2017

Dzień bez kupowania zamiast szaleństwa zakupowego


Dzień Bez Kupowania, obchodzony na całym świecie w ostatnią sobotę listopada, zaraz po Czarnym Piątku (Black Friday) i tuż przed rozpoczęciem szaleństwa zakupowego i sezonu na wyjątkowe promocje.

Dzień ten ma nam przypomnieć, że bezrefleksyjna konsumpcja może szkodzić pracownikom szyjącym nasze ubrania, buty, czy uprawiającym owoce egzotyczne w krajach globalnego Południa lub przyczynić się do degradacji środowiska naturalnego. Dzień Bez Kupowania ma nas zachęcić do bardziej świadomego podejścia do zakupów i do wybierania produktów etycznych i wytworzonych w sposób zrównoważony.

Dzien_Bez_Kupowania_2017

W tym roku Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zorganizuje happening pod Galerią Krakowską. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Czas zmienić podejście”. Aktywiści będą zachęcać do refleksji nad tym, dlaczego kupujemy coraz więcej oraz uświadomią nam, kto, i jakim kosztem wyprodukował dla nas kolejną zabawkę, T-shirt czy sprzęt elektroniczny.

Będą poruszać zagadnienie czasu z perspektywy wyzyskiwanych pracowników czy nadprodukcji niepotrzebnych dóbr. Będą rozmawiać również na temat spędzania zbyt dużej ilości czasu w biurach i przed komputerem kosztem kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Uważamy, że powinniśmy poświęcić więcej czasu dla bliskich, a mniej na konsumpcję zbytecznych dóbr, wyprodukowwanych bez poszanowania przyrody i wyzysku pracowników z krajów globalnego Południa.

Happening odbędzie się 25 listopada (sobota), o godz. 12:30, przed Krakowską Galerią Handlową (plac Jana Nowaka Jeziorańskiego).