08.04
2016

Jaki ma związek Twój styl życia z ilością zużywanej wody?


Wydaje Ci się, że oszczędzasz wodę? Zakręcasz ją podczas mycia zębów? Namydlasz się pod prysznicem i dopiero potem spłukujesz? Szorujesz naczynia, a Twoja pralka i zmywarka mają sporo literek A? Ba, może nawet zbierasz szarą wodę oraz deszczówkę, by je potem wykorzystać? Świetnie, ale to jeszcze nie wszystko!

Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione działania są ważne i potrzebne. Okazuje się jednak, że nasz styl życia – to, co i jak jemy, jak często kupujemy nowe rzeczy, w co się ubieramy i czym poruszamy z miejsca na miejsce, może mieć dużo większe znaczenie dla wodnych zasobów na naszej planecie.

Jak pisze Piotr Bielski w artykule “Święto wody, czyli zostawmy w spokoju krany…”:

Jedno piwo to 300 litrów wody, litr mleka to 1000 litrów wody, kilogram bawełny, z której powstały nasze dżinsy, to 10 tys. litrów wody. Gdy zaczniemy śledzić wodę w naszych ubraniach, w plastiku, którego używamy, nagle okaże się, że zmywanie naczyń i prysznice to jedynie symboliczna łyżka surówki na talerzu, na którym leży sterta ziemniaków, gruby kotlet schabowy, żeberka i jeszcze kawałek golonki. Program walki z marnotrawstwem wody za pomocą przykręcania sobie kranu przypominałby kurację odchudzającą, w ramach której z wspomnianego talerza chcielibyśmy pozbyć się jedynie surówki.

Cały tekst przeczytasz tutaj: KLIK!

Ślad wodny to ilość wody zużytej do wytworzenia jakiegoś produktu lub wykonania jakiejś czynności. Przeciętny Polak na mycie, spłukiwanie toalety, pranie i zmywanie naczyń, zużywa dziennie 125 litrów wody.

carrot-1085063_960_720Wybór diety roślinnej to decyzja wiążąca się z największymi oszczędnościami wody

 

Czy wiesz, ile wody jesz?

Ile litrów wody zużywa się, by wytworzyć różne produkty żywnościowe? Poniżej przelicznik niektórych z nich:
1 kg warzyw – 322 l wody,
1 kg owoców – 962 l wody,
1 kg zbóż – 1644 l wody,
1 kg oleju – 2364 l wody,
1 kg strączków – 4055 l wody,
1 kg orzechów – 9063 l wody,
1 kg mleka – 1020 l wody,
1 kg masła – 5553 l wody,
1 kg jajek – 3265 l wody,
1 kg kurczaka – 4325 l wody,
1 kg wieprzowiny – 5988 l wody,
1 kg jagnięciny – 8763 l wody,
1 kg wołowiny – 15415 l wody.
A nawozy sztuczne oraz odchody z farm przemysłowych? Jak można się domyślić, nie pozostają bez związku ze zużyciem wody. Ile wody zużyto, by opakować jedzenie, które kupujemy? A ile jedzenia wyrzucamy, marnując przy okazji zużytą do jego produkcji wodę?
 clothing-1045960_960_720Minimalistyczna szafa to też szansa na oszczędzanie wody, częste zakupy – wręcz przeciwnie
Czy wiesz, ile wody ubierasz na siebie?

Połowę tekstyliów produkowanych na świecie stanowi bawełna. Do wytworzenia jednego kilograma jej postaci surowej, czyli mniej więcej do dwóch par spodni, potrzeba 2 9000 litrów wody (jedna bawełniana koszulka, to “koszt” około 2 700 litrów wody). Aby z takiej bawełny można było uszyć ubrania, poddaje się ją serii różnych zabiegów, podczas których stosuje się co najmniej 8 000 różnych środków chemicznych. Do farbowania zużywa się średnio 16 – 20 litrów wody na jedną koszulkę. 80% farby pochłania tkanina, reszta zostaje spłukana.

 

people-1281570_960_720Większa ilość ludzi wybierających zbiorową komunikację, a transport zużywałby mniej wody

 

Czy wiesz, jaką ilością wody się poruszasz?

Produkcja jednego samochodu “kosztuje” około 379 000 litrów wody, a rafinacja 1 tony ropy naftowej to 15 000 litrów. Ile wody zużywa się stojąc w korkach, czekając przed sklepem z włączonym silnikiem lub jadąc samochodem tam, gdzie moglibyśmy pójść pieszo lub dojechać rowerem? Jak często zmieniamy samochody? Jak dużo wody zużywamy do produkcji autobusów, pociągów, samolotów i statków? Ile wody brudzimy przemieszczając się lub kupując produkty importowane?
urban-438393_960_720
 Im większa ilość minimalistów na Ziemi, tym więcej na niej wody…
Gdzie jeszcze niepostrzeżenie zużywamy wodę na co dzień?
Wyprodukowanie 1 kilograma papieru wymaga około 250 litrów wody. Ile wody marnujemy kupując książki, które po jednorazowym przeczytaniu odkładamy na półkę?
Nie udało mi się dotrzeć do informacji, ile wody zużywa się do produkcji komputerów, smartfonów, czytników i wielu innych urządzeń elektronicznych, będących teraz na fali. Raczej nie podejrzewam, by tam szukano oszczędności.
Ile życiodajnej wody zużywamy do produkcji kosmetyków, przedmiotów codziennego użytku, a wreszcie do utylizacji wytwarzanych śmieci?
girl-691334_960_720
Nasze codzienne wybory się liczą – może tak pieszy spacer?
Rozważ zmianę…
Chcesz dbać o zasoby wodne Ziemi? Warto rozważyć drobne zmiany w diecie, nieco rzadsze kupowanie ubrań, choć częściową rezygnację z podróży energo- i wodochłonnymi środkami lokomocji i krok w kierunku minimalizmu.
Wszystkich zainteresowanych tym, jaki wpływ na zasoby wodne mają nasze codzienne wybory, odsyłam na strony waterfootprint.org. Można na niej skorzystać ze specjalnego kalkulatora i sprawdzić, jaki ślad wodny zostawia każdy z nas wybierając taki a nie inny styl życia.
Dane zaczerpnęłam ze stron: www.aquanet.pl, waterfootprint.org, www.ekonsument.plteg.edu.pl oraz z artykułu Piotra Bielskiego cytowanego na początku tego tekstu.
Zachęcam również do zajrzenia na mój blog, gdzie znajdziecie konkretne sposoby na to, jak żyć w sposób zrównoważony, oszczędzając zasoby wód świata – i nie tylko: KLIK!

Filolog orientalny i lektorka języka polskiego dla obcokrajowców. Zapalona rowerzystka i miłośniczka ruchu na świeżym powietrzu, od niedawna mieszkanka Beskidu Niskiego. Autorka bloga EkoEksperymenty, na którym opisuje między innymi proces dziczenia na wsi, prezentuje proste przepisy na sycące wegańskie pyszności i próby życia w jak największej harmonii z przyrodą.