UlicaEkologiczna.pl
Fauna

Belemnity

Pierwszym moim skojarzeniem było, że to bursztyn, następnie, że to może tzw. kamień piorunowy. Okazało się, że są to skamieniałe zwierzęta! Takie osobliwości można spotkać spacerując plażą.

Walcowate kamienie o długości zwykle paru centymetrów, zwężające się z jednej strony, przypominające nieco pociski, o pastelowej, nieco pomarańczowej barwie, mieniące się w słońcu kamienie to skamieniałości dawno wymarłych zwierząt należących do głowonogów. Zwierzęta te przypominały kształtem współczesne kałamarnice. Mowa o belemnitach.

Ich skamieliny można obecnie spotkać nie tylko na plażach, lecz na terenie całej polski.

Długość belemnitów wynosiła od kilku centymetrów do ok. 6 m. Belemnity żyły od późnego triasu do późnej kredy (około 200-65 mln lat temu) w morzach. Wymarły w czasie masowego wymierania kredowego. Belemnity były drapieżnikami; chwytały małe morskie zwierzęta, m.in. ryby. Poruszały się szybko w grupach składających się z kilkunastu osobników. Uważa się, że były najsprawniejszymi pływakami wśród głowonogów. Same stanowiły pożywienie większych drapieżników, zwłaszcza ichtiozaurów.

Chcą je znaleźć na plaży warto przyglądać się ławicom wyrzuconych kamyków, wśród których można je znaleźć. Jest to dość proste, szczególnie w słoneczny dzień, ponieważ mienią się w słońcu.

Źródło

https://pl.wikipedia.org/wiki/Belemnity

Wybór redakcji