UlicaEkologiczna.pl
Edukacja ekologiczna

Białe noce

Białe noce są zjawiskiem występującym na wysokich szerokościach geograficznych, tam, gdzie w okolicy przesilenia letniego słońce chowa się pod horyzontem tak płytko, że nasza dzienna gwiazda jest wstanie rozświetlać wyższe partie atmosfery, czyniąc noc nie w pełni ciemną.

Czy w Polsce występują Białe noce? Tak, jednakże nie wszystkie jej typy. Tam, gdzie słońce zanurza się pod horyzont tylko do 6o występują białe noce cywilne. Noce wtedy są rzeczywiście jasne. Występują powyżej 57o szerokości geograficznej. W Europie występują od Szkocji, okolic Oslo, Sztokholmu, Helsinek i Petersburga na północ. Polska nie znajduje się w tej strefie. Wtedy, na wspomnianych obszarach nocą jest tak jasno, że swobodnie można czytać gazety, a ze względu na panujące jasności nawet można nie mieć świadomości, że jest środek nocy.

Na terenach leżących bardziej na Południe, do około 54o szerokości geograficznej występują białe noce żeglarskie. Występują one wtedy, gdy Słońce znika pod horyzontem do 12o. W Polsce występują one w okolicy przesilenia letniego na północ od linii Ustka – Gdynia. W okolicach Rozewia trwają od 13 do 29 czerwca. Podczas tych nocy niebo jest wyraźnie rozświetlone.

Najbardziej ciemne z białych nocy to białe noce astronomiczne. Podczas tych nocy słońce nurkuje pod horyzontem na 12-18o. Występują on na terenie całej Polski. W Zakopanym od 7 czerwca do 5 lipca, Poznaniu od 18 maja do 25 lipca, Gdyni od 10 maja do 2 sierpnia. Podczas tych nocy nie zapada zupełnie ciemna noc. Niebo jest na tyle jasne, że może utrudniać obserwacje astronomiczne.

Źródła:
https://amu.edu.pl/uczelnia-badawcza/popularyzacja-nauki/artykuly-popularyzacja-nauki/czy-w-polsce-wystepuja-biale-noce
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bia%C5%82e_noce

Wybór redakcji