UlicaEkologiczna.pl
Technologie

Biodegradowalna klawiatura i mysz Fujitsu

Fujitsu najwyraźniej postanowiło poprawić swoją pozycję w rankingu Guide to Greener Electronics prowadzonym przez Greenpreace.

Od kilku lat bowiem firma wypada w nim bardzo słabo nawet w porównaniu z Apple, nie wspominając już o przodującej w tym rankingu Nokii.
Pierwszym krokiem Fujitsu w tym kierunku było wprowadzenie w połowie ubiegłego roku klawiatury KBPC PX ECO, która wykonana jest w 45 proc. z materiałów biodegradowalnych. Kolejnym krokiem jest wprowadzona niedawno na rynek mysz M440 ECO, wykonana już w 100 proc. z takich materiałów.
W obu przypadkach zastosowano Arboform oraz Biograde, produkty niemieckiej myśli technicznej, które z powodzeniem stosować można nie tylko w przemyśle elektronicznym. Pierwszy jest wytwarzany z ligniny i Fujitsu zastosowało go tam, gdzie pojawiały się dość duże, płaskie powierzchnie. Czyli na spodzie myszki lub w podkładce na ręce. Tam, gdzie sytuacja wymagała formowania wtryskowego, jak w przypadku obudów obu urządzeń, stosowano Biograde – pochodną celulozy. Zastosowanie naturalnych materiałów sprawia, że po okresie użytkowania obudowy urządzeń po prostu się rozłożą. Ponadto Biograde można przetworzyć tak, by prawie połowa raz zużytego materiału była wykorzystana do dalszej produkcji. Producent Abroformu poszedł nawet dalej, ponieważ zagospodarował ligninę – odpad z przemysłu papierniczego, zmniejszając tym samym zużycie ropy naftowej, a co za tym idzie plastiku. Fujitsu twierdzi, że w ich przypadku będzie to rocznie nawet 60,000 kg zużytego tworzywa sztucznego mniej.

Mysz M440 ECO fot. Fujitsu

Urządzenie peryferyjne nie składa się jednak z samej obudowy. Elektroniczne wnętrze wciąż wymaga recyklingu i jeżeli Fujitsu myśli poważnie nad zielonym IT, będzie musiało nad tym elementem popracować. Krokiem w dobrym kierunku jest na pewno zastosowanie w obu urządzeniach kabla USB nie zawierającego PCV.
O samych urządzeniach można jeszcze napisać, że klawiatura posiada pięć dodatkowych, programowalnych przycisków oraz przycisk włączający/wyłączający komputer. Mysz jest optyczna, ma czułość 1000 dpi i wyprofilowana w taki sposób, by wygodnie mogły z niej korzystać osoby prawo- oraz leworęczne. I podobno, dzięki zastosowanym materiałom, jest bardzo miła w dotyku.
Czy próby Fujitsu zostaną docenione przez Greenpeace? Nie wiadomo. Nie wiadomo również kiedy trafi do naszego kraju (producent zapewnia, że „w najbliższym czasie”) i ile będzie kosztować. W Anglii nowości technologiczne są już dostępne i kosztują: mysz – 13,20 a klawiatura – 35 funtów.
Autor jest tłumaczem języka czeskiego i wydawcą serwisu www.kawaler24.pl.

Tagged
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji