2014
Bądź eko – pij przez naturalną słomkę!
Uwielbiane przez dzieci rurki do picia, niegdyś zwane (nie bez powodu) słomkami, są popularnym atrybutem napojów na każdej imprezie czy w lokalu. Jednak ich żywot jest krótki, a niewiele osób używa ich więcej niż raz. Ponoć codziennie na świecie zużywa się miliard plastikowych słomek, nie ulegających biodegradacji. A gdyby tak wrócić do korzeni (a raczej do słomy)?
Na taki pomysł wpadł niemiecki producent słomek z… prawdziwej słomy. Jak wiadomo słoma to wysuszone łodygi zbóż i innych roślin uprawnych. Zazwyczaj stosowana jako izolacja, ściółka lub materiał budowlany. Jednak puste w środku źdźbła świetnie nadają się także do sączenia napojów. W tej funkcji sprawdzają się równie dobrze jak powszechnie znane słomki plastikowe, czy rzadziej spotykane rurki szklane lub metalowe. Jednak w odróżnieniu od nich są w pełni biodegradowalne, a ich produkcja nie obciąża środowiska. Ponadto cięciem słomek do odpowiedniej długości (22 cm) oraz pakowaniem zajmują się osoby objęte programem resocjalizacyjnym, zatem produkt końcowy ma dodatkowy aspekt społeczny.
Testowane słomki urzekły nas prostotą pomysłu i wyglądem. Picie przez słomkę jest tak samo przyjemne jak przez plastikową rurkę, a może nawet bardziej :-) Po imprezie słomiane rurki można z czystym sumieniem wyrzucić na kompost.
Mamy nadzieję, że naturalne słomki spodobają się także wam i szybko trafią pod polskie – nomen omen – strzechy.
Eco Straws można nabyć na: ecobamboo.pl
mamy od wczoraj, naprawdę fajne , używamy tylko do smoothies :)
Chciałem kiedyś sobie sam takową słomkę zrobić lecz żyto które mam za domem a dokładnie 0,5ha nie nadaje się do tego. Ciekawe te słomki, tak czy inaczej u mnie w małopolskim nie widziałem tak grubego żyta
Takie slomki byly w PRL, nawet pakowane w papier kazda osobno. Grand Hotel, Victoria etc.
Zabawne są te odkrycia rzeczy już odkrytych.Pamiętam że w PRLowskich latach 70 nie było innych słomek tylko ze słomy.Przypuszczam że wcześniej w latach 60,50 czy przed wojną nie było inacze Plasikowe słomki pojawiły się w połowie lat 70 i na początku nie były zbyt popularne.Były cieńsze od dzisiejszych i z sztywnego plastiku w kolorach nie za bardzo ciekawych.