21.03
2014

Ekokobiety wybierają podpaski wielorazowe


Możesz mówić, że to obrzydliwe, że niehigieniczne, że fuj i jak można, ale i tak zawsze produkty wielorazowe wygrywają nad jednorazowymi, jeśli chodzi o ślad ekologiczny.

Zalety podpasek wielorazowych?

Mniej odpadów
W Stanach Zjednoczonych co roku na wysypisku ląduje 12 miliardów podpasek i 7 milionów tamponów. W Polsce miesiączkujących kobiet żyje około 10 milionów; każda z nich zużywa średnio 15 podpasek na miesiąc, co daje nam ilość 15 milionów wyrzucanych podpasek miesięcznie. “Po pół roku można byłoby nimi opleść kulę ziemską dziewięciokrotnie!” – pisze na swojej stronie Ania, szyjąca podpaski wielorazowe. Jednorazówki rozkładają się przez kilkaset lat – głównie z powodu zawartości folii. Tampony ulegają degradacji szybciej, ale uwalniają przy tym do środowiska substancje toksyczne. Używając podpasek wielorazowych przyczyniasz się do zmniejszenia ilości odpadów komunalnych. Dzięki!

Nie powodują odparzeń/alergii
Nawet najdelikatniejsza powłoczka gumowo-plastikowa nie zastąpi miłej flaneli, bawełny lub jedwabiu, z których szyte są podpaski wielorazowe. Zwróć też uwagę, że producenci jednorazowych podpasek nie podają składu owych powłok szybkoschnących, oddychających folii i superchłonnych wkładów. A oprócz polietylenowej folii, gumy i kleju, wkładki zawierają jeszcze absorbenty na bazie poliakrylanu sodu. Są także chemicznie wybielane. I to wszystko po to, aby użyć ich przez kilka godzin, a potem wyrzucić. Dlatego warto korzystać z materiałów naturalnych, które nie odparzają i mają skład bardziej przyjazny dla zdrowia i środowiska.

Są wygodne
Wielorazówki, podobnie jak ich jednorazowe odpowiedniki, mają skrzydełka, tylko zamiast kleju zapina się je na plastikowe napy lub zatrzaski. Ponadto szyte są w kilku rozmiarach i kształtach, pomagających dobrać odpowiednią podpaskę w zależności od intensywności menstruacji.

Są ładne
Obecnie w sklepach internetowych znaleźć można podpaski we wszystkich możliwych wzorach i kolorach. Trudno wybrać najładniejsze.

Lokalnie i z recyklingu
Podpaski mogą być szyte także z materiałów z odzysku. Autorka strony podpaski wielorazowe przerabia w ten sposób różne tkaniny – bawełnę, len, frotte, wiskozę, satynę – tworząc niepowtarzalne podpaski i wkładki higieniczne. Zamówienia można składać mailowo (podpaski23[at]gmail.com) lub kupić stacjonarnie w sklepie Świnki Trzy we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 32.

Zdjęcia pochodzą ze strony Podpaski wielorazowe


Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.