11.01
2013

Foliklo – dobry polski upcykling


W języku esperanto Foliklo oznacza “torebkę, mieszek”. To także nazwa wrocławskiej marki upcyklingowej. Torby i akcesoria Foliklo powstają ze starych plandek, banerów, dętek, pasów samochodowych, klawiszy komputerowych, odpadów poprodukcyjnych i reklamowej siatki mesh.

Zaczęli 3 lata temu w dwie osoby. Dzisiaj jest ich siedmioro. “Dobrze poznaliśmy tajniki pracy firm produkujących plandeki, wtedy zauważyliśmy również sterty starych plandek, które nie miały dalszego zastosowania. Stąd pomysł na ich ponowne wykorzystanie w nowej formie, z dodatkiem innych ciekawych, lecz również niepotrzebnych materiałów” mówi Karol Durzyński, koordynator Foliklo.

Wszystko można przetworzyć

Lwia część materiałów, z których tworzą to rzeczy bezużyteczne i nikomu niepotrzebne. Stare plandeki samochodowe podczas wymiany na nowe stają się śmieciem. Dętki, którymi lamują klapy toreb oraz opony rowerowe, które zabezpieczają i wzmacniają dna toreb, odzyskują od zaprzyjaźnionych serwisów rowerowych. Podczas sezonu rowerowego liczba zużytych dętek i opon jest olbrzymia, serwisy najczęściej wyrzucają się po prostu do śmieci. Dzięki Foliklo kawałek takiej starej i wysłużonej gumy dostaje drugą szansę, kolejne życie.

Z pasów samochodowych tworzą pasy nośne toreb. Podczas złomowania aut pasy nie stanowią żadnej wartości, ale w tym przypadku sprawdzają się doskonałe – są wytrzymałe i szerokie. Klawisze komputerowe odzyskują od firm zajmujących się przetwarzaniem elektrośmieci. W torbach Foliklo można również znaleźć odpady poprodukcyjne, np. resztki tkanin leżakowych oraz reklamowe siatki mesh.

Członkowie zespołu wkładają wiele serca w każdą z toreb – ręcznie wykrojonych  i zszywanych w całość we wrocławskiej pracowni.  “W naszej pracowni jest zasada “zero waste”, nawet najmniejsze ścinki które zostają nam po rozkrojeniu plandeki wykorzystujemy do tworzenia breloków na klucze, etui na komórki itd. tak aby nic się nie marnowało.” – wyjaśnia Karol.

“Od chwili powstania marki Foliklo odnotowujemy ciągły wzrost zainteresowania naszymi produktami. Nasi klienci doceniają unikalność każdej z torby, jej wytrzymałość, funkcjonalność i ręczne wykonanie. Często są zaskoczeni materiałami, które wykorzystujemy do stworzenia ich. Wtedy również uświadamiamy o istocie upcyklingu, gdyż jeszcze wiele osób nie zdaje sobie sprawy o jej istnieniu.” – opowiada.

Prócz sklepu on-line na www.foliklo.com, oryginalne FOLIKLO można znaleźć także na wielu polskich i zagranicznych festiwalach m.in. Woodstock, Opener Festiwal, Roskilde Festiwal, Coke Live Festiwal, Berlin Festiwal itd. Współpracują również z butikami i małymi sklepami.

Ekipa Foliklo często bywa zapraszana na warsztaty, gdzie z banerów powierzonych przez różne firmy wykonują na miejscu torby zakupowe. Każdy uczestnik warsztatów własnoręcznie wycina sobie torbę z szablonu, a wrocławscy upcyklingowcy na miejscu zszywają ją w całość, pokazując w jak prosty i szybki sposób z odpadu powstaje wartościowy produkt. Wykonują również zamówienia dla wielkich firm, które podążając nowymi trendami ekologii, przekazują im swoje banery wykorzystywane wcześniej w kampaniach reklamowych. Z nich także powstają torby i inne akcesoria.

I oto właśnie w upcyklingu chodzi.

Foliklo - dobry polski upcykling, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.