25.07
2011

Gotowanie na słońcu


Kuchenka lub piekarnik działający na energię słoneczną? To pomysł nienowy i z powodzeniem wykorzystywany za granicą. 

solarna kuchenkaSolarne kuchenki i piekarniki używane są głównie w Afryce. Mają niespotykane kształty i zrobione są z różnych materiałów, jednak zasada ich działania jest jednakowa – niczym soczewka skupiają promienie słoneczne na umieszczonym w środku naczyniu.

Kyoto Box – zrób to sam

Czy taka kuchenka ma szansę przyjąć się także w Polsce? W deszczowe dni, jakich ostatnio mamy pod dostatkiem, moglibyśmy długo czekać na obiad gotowany w ten sposób. Ale w upalny dzień warto pokusić się o eksperyment i własnoręcznie zrobić prostą solarną kuchenkę z pudełka po pizzy i folii aluminiowej. Inspiracją niech będzie Kyoto Box (szczegółowe instrukcje znajdziecie w internecie, szukając pod DIY solar oven).

Kartonowa kuchenkaKyoto Box to zwycięski projekt z 2009 roku w konkursie Climate Change Challenge, organizowanym m.in. przez „Financial Times”, HP oraz Forum for the Future – organizację wspierającą kraje rozwijające się. Wynalazek składa się z dwóch kartonowych pudeł. Mniejsze z nich pomalowane jest na czarno, by pochłaniało energię słoneczną. Schowane jest w środku większego pudła pokrytego folią aluminiową, a przykryte jest przezroczystą pokrywką z akrylu, aby zapobiec uciekaniu ciepła. Temperatura w środku może wzrosnąć do 165 st. C, a w słoneczny dzień niemal natychmiast osiąga 80 st. C. Jon Bohmer (autor projektu) twierdzi, że to urządzenie warte 15 euro,  może zagotować 10 litrów wody w ciągu dwóch godzin. W kartonowym piekarniku można także suszyć owoce i warzywa oraz gotować:

Kartonowa kuchenka

Solarna kuchenkaZ kolei na zdjęciu obok zobaczyć możecie  solarną kuchenkę, dzięki której turyści w indyjskim Ladakhu mogą napić się gorącej herbaty na górskim szlaku.  Sprytne, prawda?

Źródło:
Kyoto-energy.com
Wikipedia.org

Gotowanie na słońcu, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.