04.11
2014

SodaStream – Twoja domowa fabryka bąbelków


Kto pamięta z dzieciństwa syfon połyskujący metalicznie na perelowskich meblościankach? Dzięki niemu  w gorące dni można było zrobić sobie pyszną wodę z bąbelkami. Choć wydawałoby się, że ten gadżet odszedł już totalnie w niepamięć i pozostanie wspomnieniem minionej epoki, to okazuje się, że syfony wciąż istnieją! Są bardziej nowoczesne, czasem prawdziwie designerskie, ale ich funkcja nadal jest ta sama – wypełnić wodę bąbelkami. I pomagają chronić środowisko.

W redakcji Ulicy Ekologicznej mieliśmy możliwość sprawdzenia dwóch urządzeń marki SodaStream z limitowanej edycji WWB (World Without Bottles) w zielono-białym kolorze w ekologicznym opakowaniu z szarego papieru.

Na pierwszy ogień testów poszedł model SodaStream JET w wiosennych barwach. Urządzenie jest lekkie, obsługa intuicyjna, a zakładanie naboju z CO2 na tyle proste, że poradziliśmy sobie bez zaglądania do instrukcji. Producent zachęca do napełniania dołączonej do zestawu butelki wodą z kranu. Tak też uczyniliśmy – w końcu według badań zwykła kranówka spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa (choć większość Polaków nie ma zaufania do jej czystości). Później wystarczy podstawić butelkę pod ujście gazu, dokręcić i wcisnąć przycisk – uff, słychać syk, znaczy się działa. Trzeba pamiętać, żeby dobrze dokręcić dobrze butelkę, bo inaczej można zostać oblanym wodą (co zdarzyło się nam po pierwszej próbie). Nadszedł  czas na degustację – woda delikatnie nasycona gazem, smak – jak w butelkowanej wodzie mineralnej. Bez zarzutu.

W drugiej fazie testów wypróbowaliśmy model SodaStream GENESIS. Urządzenie, podobnie jak poprzednik, ma bardzo ciekawy design, zajmuje niewiele miejsca i doskonale prezentuje się na kuchennym blacie (koniecznie trzeba pamiętać, by nabój CO2 trzymać z dala od źródeł gorąca). Butelka o pojemności 0,9l jest wygodna, niezbyt twarda i wysoka, doskonale dopasowana do bocznej ścianki lodówki. Łatwo ją otworzyć od dołu, żeby wyczyścić, ale niestety nie można wsadzić do zmywarki. No i jak się jest singlem to można pić bezpośrednio z butelki, oszczędzając wodę na mycie.

Nie samą wodą gazowaną człowiek żyje dlatego koniecznym uzupełnieniem urządzeń są syropy smakowe – na początek postanowiliśmy wypróbować ten o smaku coli – mając cichą nadzieję, że jeśli rzeczywiście udałoby się w domu uzyskać napój przypominający coca-colę, to nasze ekosumienie znacznie by odetchnęło. Syrop został nagrodzony laurem konsumentów 2012, czy słusznie? Po nalaniu sporej ilości koncentratu (zachowując proporcje 1:7) otrzymaliśmy wyrób colopodobny, o smaku raczej Ubuntu, ale i tak jest nieźle. Trochę drażnią nielubiane przez nas dodatki z grupy E, ale i na to jest rada – producent zadbał o koneserów zdrowej żywności i wypuścił serię Goodness zawierającą tylko składniki naturalne. Podobnie zadbał o nasze pociechy dając możliwość wyboru serii Kids.

SodaStream to znana światowa marka, stosunkowo młoda na rodzimym podwórku. Niektórych może denerwować brak napisów tylko w języku polskim na produktach, ale liczy się to, że używając polecanych przez nią syfonów, dołączamy do międzynarodowego grona, które pomogło oszczędzić już ponad 2 miliardy butelek PET! To się dopiero nazywa korzystny efekt globalizacji i to we własnym domu.

OCENA SUBIEKTYWNA (skala: 1-5)

design: 5
łatwość obsługi: 5
cena: 3,5 (poza ceną urządzenia dochodzi koszt syropów – ok. 25 zł za sztukę i wymiana naboju z CO2 – ok. 40 zł za sztukę)
dostępność urządzeń: 3,5 (tylko wybrane markety i trochę mała dostępność punktów z nabojami CO2)
ekologiczność: 4,5 (chwalimy oszczędność do 2000 butelek!)

NASZA REKOMENDACJA

Syfony SodaStream dają prostą możliwość zadbania o środowisko we własnych czterech kątach. Produkt polecamy dla domów, w których pije się dużo butelkowanych napojów gazowanych. Idealnie sprawdzi się u rodzin z dziećmi (dla których robienie bąbelków może być doskonałą zabawą). Produkcja samych urządzeń i nabojów z CO2 nie jest obojętna dla środowiska, ale jeśli użytkownicy syfonu przekonają się do picia wody z kranu i używania po wielokroć tej samej butelki, bilans wypada pozytywnie.

SodaStream – Twoja domowa fabryka bąbelków, 4.0 out of 5 based on 1 rating