07.02
2013

Zielone dachy


W momencie, gdy wycina się lasy i likwiduje pola pod nowe inwestycje deweloperskie, a obecna miejska zabudowa zagęszcza się z roku na rok, może wydawać się, że w miastach przyszłości nie przewiduje się miejsca na zieloną przestrzeń.

Obawy są bardzo uzasadnione, jednak jest jeszcze nadzieja: miejskie parki i ogrody na dachach budynków to najlepsze i najtańsze izolatory ciepła oraz remedium na tzw. miejskie wyspy ciepła (MWC). Ten argument trafia do najbardziej nie przekonanych i nie czułych na społeczne funkcje miejskich ogrodów.

Zielony dach to przykrycie budynku o właściwościach ekologicznych: jego powierzchnia obsadzona jest roślinnością. Wpływa znacząco na zmniejszenie temperatury dachu oraz zużycie energii wykorzystywanej np. do klimatyzacji, czy ogrzewania budynku. Latem roślinność tworzy idealną membranę ochronną przed promieniowaniem ultrafioletowym i pozwala rozsądnie gospodarować wodą opadową, opóźniając jej odpływ lub odparowując jej część do atmosfery. W ten sposób odciążany jest system kanalizacyjny podczas ulewnych deszczy. Co więcej zielone dachy chronią przed nadmiernym hałasem tworząc warstwę dźwiękoszczelną budynku.

Toronto zgodnie z prawem: zielone

Władze Toronto przyjęły właśnie projekt Green Roof for Healthy Cities (zielony dach dla zdrowych miast). Ten projekt to właściwie ustawa, która nakazuje deweloperom, by pokrycie każdego nowego budynku składało się w co najmniej 50% z zieleni. To wielki krok do życia ekologicznego, zgodnego z naturą, a jednocześnie wciąż w mieście.

Jak powiedział Steven W. Peck, autor Green Roofs for Healthy Cities: „Toronto wprowadzając nowe prawo stwarza nowe możliwości. Poprzez tę praktykę pokazujemy, że ludzie mają prawo do ekologicznego budownictwa”.

Zielone dachy w Bejrucie

Do podobnego wniosku doszły władze stolicy Libanu. Wonder Forest to projekt architektów ze Studio Invisible. Podobnie, jak w przypadku Toronto, projekt w Bejrucie jest odpowiedzią na brak terenów zielonych w najgęściej zagospodarowanych rejonach miasta. Szare do tej pory szczyty budynków zostaną przekształcone w ogrody z drzewami, które łatwo dostosowują się do tamtejszego klimatu. Drzewa mają być zabezpieczone stalowymi siatkami, co ma zapobiegać wypadkom w przypadku deszczu i silnych wiatrów.

Według architektów, projekt przedstawia szereg korzyści dla miasta: powietrze będzie czystsze, a środowisko zdrowsze, drzewa zapewnią cień w gorącym i suchym klimacie. Takie ogrody mogą być również bodźcem do reaktywacji rolnictwa miejskiego. Ponadto, zielone dachy to nowa przestrzeń życiowa dla mieszkańców – co podniesie jakość życia i sprawi, że ludzie znowu zaczną współdziałać.

Wprowadzanie architektonicznych rozwiązań opartych na zielonych dachach pomaga zarządzać ciepłem i energią budynku w ekologiczny sposób oraz przyczynia się do poprawy jakości powietrza w jego otoczeniu poprzez zatrzymywanie pyłu i zanieczyszczeń na powierzchni liści.

Obecnie tego typu dachy stanowią na całym świecie innowacyjną alternatywę dla typowej zieleni miejskiej, a jak pokazuje projekt Roberta Koniecznego (pracownia KWK Promes), autora Domu OUTTrialnego w Książenicach, zielone, estetyczne, zadbane i przyjazne środowisku dachy są na już wyciągnięcie ręki, także w Polsce.

autor: Grzegorz Młynarski, kwiatkibratki.pl
źródło i jeszcze więcej zdjęć: kwiatkibratki.pl

Zielone dachy, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Kwiatkibratki. Zielona strona miasta. Naszą misją jest zmiana szarych przestrzeni miejskich w zieloną, żywą tkankę miasta. Chcemy pokazać, że polskie miasta mogą być zielone od chodników po dachy. Aktywizujemy i inspirujemy do wspólnych, zielonych akcji w mieście. Zajmujemy się ogrodnictwem i rolnictwem miejskim. Sadzimy kwiaty, siejemy trawę, pielęgnujemy drzewa na skwerach, nasypach, dachach i balkonach. Razem z Wami rozSadzimy miasto!