29.12
2016

Na długie zimowe wieczory DIY z dziećmi


Maluchy są pełne energii przez cały rok. O ile jednak latem mogą bawić się na podwórku do wieczora, o tyle zimą zmierzch równa się powrotom do domu. A że ciemno robi się dość wcześnie, warto mieć w zanadrzu ciekawe propozycje na długie zimowe wieczory.

Ciekawa zabawa wcale nie musi się wiązać z dużymi wydatkami. Najprostsze pomysły są najlepsze! Zobaczcie, jak można wykorzystać podręczne przedmioty i miło spędzić czas przy rodzinnym majsterkowaniu.

 

cookiedoughcreations-netŹródło: KLIK!

Figurki z masy solnej

Z pewnością pamiętacie masę solną z własnego dzieciństwa. Z naturalnego, ekologicznego tworzywa można wykonać rzeźby, figurki, biżuterię, dekoracje pokoju dziecięcego albo ozdoby choinkowe. Masę robi się bardzo łatwo, mieszając sól, wodę i mąkę. Ciasto wystarczy zagnieść i dać się ponieść wyobraźni! Gotowe produkty należy wysuszyć na parapecie, w pobliżu grzejnika, a następnie pomalować.

listotic-comŹródło: KLIK!

 

Witraże z koralików

Z resztek plastikowych koralików – na przykład, po wykonaniu jakiejś biżuterii – możemy zrobić piękny witraż. Wsyp garść różnokolorowych kulek do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika. Pod wpływem temperatury plastik się stopi. Gotowymi witrażami można udekorować okna albo choinkę.

 

muminthemadhouse-comŹródło: KLIK!

 

 

Zabawa w piłkarzyki

A co powiecie na rodzinny turniej w piłkarzyki? Brak stolika – to nie problem. Można go wykonać samodzielnie z… pudełka po obuwiu. Przy krótszych bokach wycinamy otwory – bramki, w poprzek wsuwamy cztery patyczki (może być zwinięta w rulon makulatura), do nich przyczepiamy klamerki do bielizny – to będą piłkarzyki, które można pomalować na dwa różne kolory. W rolę piłki futbolowej wcieli się pingpongowa.

 

mominspiredlife-comŹródło: KLIK!

A co dla najmłodszych?

Myli się ten, kto sądzi, że wraz z nadejściem zimy zakończył się sezon na zabawy w piaskownicy. Na zewnątrz może tak, ale w domu zamki z piasku można lepić przez cały rok. Wystarczy zrobić piasek kinetyczny. Potrzebujemy do tego mąki ziemniaczanej, wody i – opcjonalnie – barwniku


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.