28.05
2013

Kosmetyki prosto z sadu


Tom pierwszy serii „ABC kosmetyki naturalnej” Magdaleny Przybylak-Zdanowicz to zaproszenie do sadu pełnego cennych kosmetyków. Książka jest zbiorem przepisów i rad dotyczących wytwarzania nieskomplikowanych, domowych kosmetyków ze świeżych, łatwo dostępnych owoców. W sumie to ponad 160 inspirujących przepisów na maseczki, toniki, eliksiry, okłady, peelingi, kąpiele i wiele innych.

Główną zaletą naturalnych kosmetyków jest ich świeżość oraz brak sztucznych składników, takich jak substancje konserwujące, które mogą wywoływać uczulenia i osłabiać naturalne funkcje obronne skóry. Komponując naturalne kosmetyki sami wybieramy ich składniki, dzięki czemu mamy pewność, że po ich zastosowaniu nie pojawi się reakcja alergiczna. Kosmetyki z owoców mają jednak krótki termin ważności – trzeba je zużyć od razu po przygotowaniu, albo w przeciągu kilku dni. Z drugiej jednak strony większość kosmetycznych mikstur z owoców swoim składem bardziej przypomina desery niż lecznicze specyfiki. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby niewykorzystaną część maseczki zjeść. Tego nie można zrobić w przypadku konwencjonalnych kosmetyków!

Roślinny recykling
W naturalnej kosmetyce nic się nie marnuje. Autorka książki „ABC kosmetyki naturalnej” podaje przepisy, dzięki którym można wykorzystać niemal każdą część owocu – od miąższu począwszy, na pestkach i liściach skończywszy. W myśl tej zasady, w poradniku znaleźć można herbatkę z ogonków czereśniowych na sińce pod oczami, żel do włosów z nasion pigwy (układa i regeneruje włosy!) czy peeling do ciała z pestek moreli i brzoskwiń.
Interesujące są pomysły na kosmetyki z leśnych owoców, takich jak jagody jałowca, borówki, poziomki, czarne jagody, jeżyny, jarzębina czy kasztany. Znaleźć tu można również przepisy na kosmetyki do układania włosów, np. wspomniany wcześniej żel z pestek pigwy czy lakier z soku z cytryny.
Pomiędzy przepisy wplecione zostały ciekawostki i porady, z których dowiedzieć się można wiele na temat zdrowotnych właściwości niektórych owoców. Książka zwieńczona została bardzo pomocnym indeksem. Dzięki niemu szybko i sprawnie można znaleźć przepisy na specyfiki pomagające wyleczyć najczęstsze schorzenia i dolegliwości skórne, takie jak: oparzenia słoneczne, opryszczkę, łupież czy infekcje jamy ustnej.

Poniżej podajemy jeden z przepisów z książki:

Płyn z soku jabłkowego do płukania ust

Działanie: łagodzi nieprzyjemny oddech, poprawia i wzmacnia zęby oraz dziąsła

Świeżo wyciśnięty sok jabłkowy zmieszać z odrobiną suszonego imbiru, mielonych goździków lub mięty. Składniki połączyć (można użyć jednego suszonego składnika lub kilku, wg upodobań smakowych). Gotowy płyn przechowywać w lodówce. Medycyna naturalna poleca płukanie jamy ustnej kilka razy w ciągu dnia, stosując jedną łyżkę stołową na jedno płukanie. Płukanie wykonywać najlepiej przez 2-3 minuty.

Pierwsza część cyklu ABC Kosmetyki Naturalnej, tom I: Owoce autorstwa Magdaleny Przybylak-Zdanowicz ukazała się w kwietniu 2013 nakładem wydawnictwa Eko Media.

Kosmetyki prosto z sadu, 4.2 out of 5 based on 5 ratings

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com