02.11
2016

Nadchodzą chłody. Te upcyklingowe cuda pomogą Ci się ogrzać


Przed nami chłodne pory roku. To dobra okazja, by przejrzeć swoją szafę, odkurzyć ciepłe ubrania, a swetry, które już nie nadają się do noszenia, przerobić na coś innego. Coś, co ogrzeje w chłodniejsze dni.

Każdy ma na pewno w szafie ciepłe ubrania, których z jakichś powodów już nie założy. Stare swetry, koszule flanelowe, szaliki. Aby nie kurzyły się w garderobie, a na nowo zaistniały i służyły jeszcze przez długi czas, najlepiej jest dać tym rzeczom drugie życie. Jak? Zobacz nasze propozycje.

 

zenysro-czŹródło: KLIK!

 

Skarpety ze swetra

Wbrew pozorom, wykonanie takich ciepłych skarpet nie będzie wymagało od Ciebie dużych umiejętności krawieckich. Wystarczą, tak naprawdę, dwa szwy – po jednym na każdą skarpetę. Weź stary niezniszczony sweter, utnij rękawy na takiej wysokości, by zmieściła się tam Twoja stopa i było jeszcze miejsce na cholewkę. Obszar cięcia zszyj w kształcie półksiężyca – to będzie miejsce na czubki palców. I to wszystko! Resztę swetra możesz wykorzystać przy naszych następnych pomysłach.

 

countryliving-comŹródło: KLIK!

 

A może koc?

W chłodne jesienne wieczory chce się owinąć ciepłym pledem i tak, z kubkiem gorącej herbaty i książką, spędzić czas. Jeśli nie masz pod ręką takiego kocyka, to w każdej chwili możesz go wykonać. Wyciągnij z szafy stare swetry i szaliki, potnij na równe kwadratowe kawałki i zszyj je ze sobą. Możesz nawet wykorzystać technologię patchworku i utworzyć ładne wzory.

 

sortrature-comŹródło: KLIK!

 

Albo „ubranie” na kubek?

Stary sweter jest bardzo wdzięcznym materiałem na różne jesienno-zimowe przeróbki. Dzięki niemu można nie tylko ogrzać siebie, ale także na dłużej zachować ciepło herbaty lub kawy. „Ubranko” na kubek to nic innego, jak wycięty ze swetra prostokąt, spięty kilkoma guzikami. Można pójść też dalej i zrobić większy ogrzewacz na cały czajnik albo zaparzacz.

 

thriftdee-comŹródło: KLIK!

 

Ogrzewacz do rąk

Marzną Ci dłonie? Na to też jest sposób! Z pomocą przyjdzie flanelowa koszula. Wytnij z niej dwa kawałki o takim samym kształcie i wielkości. Zszyj je ze sobą, pozostawiając małą dziurkę – przez nią wsyp do środka surowy suchy ryż. Gdy zmarzniesz, to wystarczy, że włożysz na chwilę ogrzewacz do piekarnika lub mikrofalówki, a ryż jeszcze przez długi czas zachowa ciepło.

 

Podobają Ci się nasze pomysły na jesienny upcykling niepotrzebnych ubrań? A może masz jakieś własne?


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.