20.12
2016

Niebanalne nakrycie świątecznego stołu


Gdy cała rodzina zbiera się przy wigilijnym stole, to niebagatelne znaczenie ma dekoracja świąteczna. Powinna ona podkreślać uroczysty charakter i wyjątkową atmosferę tego dnia. Podpowiadamy kilka pomysłów na proste i gustowne nakrycie stołu.

Dekoracja wigilijnego stołu składa się z kilku elementów: niektóre z nich są niezbędne, jak choćby serwetki, inne grają rolę dodatków, które tworzą klimat i atmosferę w tym dniu. Pomysłowa oprawa nakrycia wprawi Was i wasze rodziny w świąteczny nastrój.

 

christmas-365greetings-comŹródło: KLIK!

Prawdziwe drzewka i rośliny

Niektórzy nie wyobrażają sobie świątecznego stołu bez stroika – to w wielu domach bożonarodzeniowa tradycja. A co, jeśli zamiast wianka z tworzywa sztucznego ustawić na stole żywe rośliny? Dekoracyjne tuje, małe świerki, kwiaty w doniczkach – wybór jest bardzo duży. Te doniczki również warto przystroić: papierem w kolorze pozostałych ozdób, tasiemkami lub ładną tkaniną.

diyreal-comŹródło: KLIK!

 

Świece ocieplą nastrój

Na wigilijnym stole ładnie wyglądają też zapalone świece. Nawet ze zwykłych podgrzewaczy (tea-light’ów) można stworzyć kompozycję nawiązującą do świąt. Jednym z pomysłów jest udekorowanie słoików albo szklanek gałązkami tui lub świerku i włożenie do środka świecy. Można też do szklanki włożyć owoce żurawiny (albo bardziej swojskiej jarzębiny), zalać je wodą, a na tafli umieścić małą świeczkę. Efekt murowany!

instructables-comŹródło: KLIK!

 

Serwetki w świątecznym stylu

Serwetki, podobnie jak sztućce, to obowiązkowy element nakrycia stołu. W święta powinny one wyglądać nietuzinkowo. Jeśli korzystacie z serwetek tekstylnych, to można je obwiązać jutowym sznurkiem i ozdobić świątecznymi dodatkami: laską cynamonową, gwiazdką anyżu, gałązką jarzębiny albo wyciętą z kartonu figurką Mikołaja. Papierowym serwetkom warto zaś nadać kształt choinki (to może być postawiony na talerzu stożek z doczepioną na wierzchołku gwiazdką albo bardziej skomplikowane kompozycje wykonane w technice origami).

europapress-esŹródło: KLIK!

 

Imienne miejsca

Zwyczaj podpisywania talerzy praktykuje się na weselach albo większych uroczystościach rodzinnych. Jeśli jednak na wigilię ma zjechać się cała familia, to warto przy nakryciu umieścić karteczkę z imieniem. To ułatwi członkom rodziny znalezienia swojego miejsca przy stole. Sama karteczka na talerzu wygląda jednak mało świątecznie, można więc włożyć ją do specjalnego „stojaczka”, takiego jak szyszka czy bombka.


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.