14.01
2017

DIY na 5-tkę! Ciekawe prezenty na Dzień Babci i Dziadka


Rodzice wychowują, dziadkowie rozpieszczają. To kwintesencja tego, kim dla wnucząt są dziadkowie oraz dlaczego w życiu każdego z nas odgrywają szczególną rolę. Za tę nienamacalną opiekę mamy okazje podziękować 21 i 22 stycznia. I tu ciekawostka. Czy tak było zawsze ? I kto był pierwszy, babcia czy dziadek ?

Ciekawe prezenty DIY na Dzień Babci i DziadkaRodzice wychowują, dziadkowie rozpieszczają / źródło: Helthline.com

Odpowiadam pospiesznie – pierwsza była babcia. I to nie od tak dawna, bo tradycja tego święta ma nieco ponad pół wieku. Dokładnie w 1964 roku z inicjatywy tygodnika „Kobieta i życie” obchodzono po raz pierwszy w Polsce święto babci.  Co więc z dziadkiem? Swojego święta doczekał się dopiero pod koniec lat 80tych. Dziś trudno sobie wyobrazić, aby mogło zabraknąć tych dni w styczniowym kalendarzu.

Prezenty

W poszukiwaniu prezentów na święto dziadków przeglądałam sieć i przyznam, że znaczącą większość stanowiły szablonowe kubki z napisem „dziadek na medal”, „najlepsza babcia na świecie” i czekoladki z opcją „kup teraz”. Pośród tych konwencjonalnych i nieco banalnych prezentów natrafiłam na te zdecydowanie na 5tkę. Oto inspiracje rodem z polskich blogów. Wszystkie godne powielenia – nieszablonowe i od serca.

Na początek uroczy bukiecik dla babci wykonany z resztek tkanin. U Beci z bloga BarBea znajdziecie precyzyjną instrukcję krok po kroku, jak zrobić takie cudeńka.

prezenty DIY

Odrobina SPA w domowym zaciszu czyli babeczki musujące do kąpieli.  Tu nadal pozostajemy w sferze babci, choć i dziadek może się skusić? Pomysł autorstwa Sylwi z bloga Mama w domu. Rozpieścić babcię – marzenie :)

prezenty DIY

Chyba najcenniejszym prezentem jest możliwość uczestniczenia w życiu potomków. I tu projekt Kasi z bloga Twoje DIY, na radość podglądania jak dorastają, zamkniętą w samodzielnie wykonanym albumie. Jestem przekonana, że taka pamiątka trafi na honorowe miejsce, a przy każdym rodzinnym spotkaniu będzie przywoływała wspomnienia.

prezenty DIY

Kolejny pomysł, a raczej opis wywołuje nieco refleksji. Małgosia z bloga Lady of the House porusza bardzo aktualny temat imigracji. Pamiętamy o dziadkach, jednak żyjemy w Anglii, Irlandii, na drugim końcu świata. Nie sposób zapełnić tej pustki. Małgosia przygotowała gotowe mieszanki wysyłane z dowolnego miejsca na świecie dla babci i dziadka wraz z instrukcją na ich wykonania. Prosto, uroczo i kreatywnie.

prezenty DIY

Zestawienie inspiracji zamyka filcowy igielnik z przymróżeniem oka. Trudno się nie uśmiechnąć na jego widok. Przez moment sama zapragnęłam być szyjącą babcią. Więcej zdjęć znajdziecie na blogu Joasi – Fart filc i nie tylko.

prezenty DIY

Każdy z powyższych pomysłów zasługuje na 5-kę. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że autorki włożyły w nie swoje serca i myśli o tych, dla których bez względu na wiek zawsze będą ukochanymi wnuczkami.

A Wy czym obdarujecie babcię i dziadka w tym roku?

 


Na co dzień mama, z pasją do tworzenia, przerabiania, odnawiania, szycia, codziennie poszukująca nowych rozwiązań. Pomysł przekłada na projekt, a projekt na wykonanie. Po kolejnym pytaniu „jak to zrobiłaś?”, postanowiła zacząć opisywać krok po kroku, co robi na co dzień. Tak właśnie powstał blog Klinika DIY, który z założenia ma odpowiadać na pytanie „jak?” i inspirować czytelników do realizowania własnych pomysłów.