13.12
2016

Jak świątecznie przystroić dom? Podpowiadamy kilka pomysłów


Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Już niedługo w naszych domach pojawi się ozdobiona choinka, a wnętrze wypełni zapach piernika. Za sprawą prostych trików możesz też sprawić, że Twój dom stanie się przytulny i radosny. Zobacz, jakie mamy pomysły na tanie i łatwe do wykonania dekoracje świąteczne.

 

houseandgarden-co-ukŹródło: KLIK!

 

Choinka? Nie, gałązka

Nie wyobrażamy sobie świąt bez choinki w domu. Jednak ścięte żywe drzewko wytrzymuje w domu co najwyżej parę tygodni, a potem w najlepszym wypadku ląduje w kompostowniku. I tak co roku. Zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest przystrojenie domu gałązką iglaka. Podobne były używane przez dawnych Słowian, a i dziś będą na rękę właścicielom małych mieszkań. Gałązka może być też ozdobą pokoju dziecięcego albo sypialni rodziców – z powodzeniem można ją udekorować bombkami albo światełkami.

 

etsy-comŹródło: KLIK!

 

Kulki na lampkach

A skoro o światełkach mowa… Zwykłe lampki choinkowe będą wyglądały o wiele ciekawiej, jeśli założysz na nie wykonane samodzielnie kulki bawełniane. Robi się je bardzo łatwo: wystarczy namotać kordonek na nadmuchany balonik i posmarować klejem, a gdy wyschną, spuścić powietrze. Sztywne kule wystarczy założyć na gotowe lampki. Dla wzmocnienia efektu warto stosować kordonki w różnych kolorach. Można też „ulepić” z dwóch kulek bałwana.

 

61diy-comŹródło: KLIK!

 

Girlandy z makaronu

Światełka niekoniecznie muszą być ozdobą choinki – równie dobrze mogą stanowić dekorację kominka w salonie, pokoju dziecięcego czy sypialni. To również dotyczy girland. Girlandy zrobisz z makaronu-kokardek. Pomaluj kokardki na wybrany kolor, posyp brokatem, a następnie zawiąż na sznurku.

 

elementaryartfun-blogspot-ieŹródło: KLIK!

 

Jedna szyszka – mnóstwo możliwości

Czy można wyobrazić sobie dekorację świąteczną bez udziału szyszek? Absolutnie! To stały element zimowego wystroju wnętrza. Szyszki można wykorzystać na wiele sposobów: przywiązane do sznurka mogą pełnić rolę girlandy choinkowej albo pojedynczej bombki. A pomalowane na zielony kolor i ozdobione koralikami – w otoczeniu domków z kartonu, bałwanów lub Mikołaja – stworzą niezwykłą zimową kompozycję.

 

oh-lovely-day-comŹródło: KLIK!

 

Kula śnieżna DIY

W świątecznej dekoracji domu nie może również zabraknąć kuli śnieżnej. Da się ją zrobić samodzielnie, i to bardzo łatwo! Potrzebujesz słoika, jakiejś drobnej plastikowej zabawki, gałązki choinkowej, brokatu i oliwki dziecięcej (albo wody). Do słoika wlej płyn i wsyp brokat, a do wewnętrznej części pokrywki przyklej wszystkie elementy składające się na scenkę zimową. Gdy klej wyschnie, zakręć słoik i energicznie potrząśnij.


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.