24.08
2016

Szkolna wyprawka z upcyklingiem w tle


Wrzesień już tuż, tuż! Za chwilę dzieci spakują nowe pachnące świeżością zeszyty do kolorowych plecaków i ruszą do szkoły. Część wyprawki dla nich możesz wykonać samodzielnie. I to z niepotrzebnych rzeczy!

Rodziców uczniów pod koniec lata czeka zwykle sporo wydatków: trzeba uzupełnić garderobę o niezbędne ubrania, kupić zeszyty, długopisy, kredki, mazaki, plecak i całą inną masę potrzebnych do nauki rzeczy. Możesz jednak skutecznie odciążyć budżet, wykonując część przyborów szkolnych samodzielnie. Przy okazji ograniczysz też ilość odpadów, bo wszystkie prezentowane przez nas przedmioty powstały z tego, co zwykliśmy wyrzucać do kosza.

 

intlarrivals comŹródło: KLIK!

 

Słoiki jako przybornik na biurko

Porządek na biurku musi być! Utrzymać pisaki, kredki i długopisy w ryzach pomogą zwykłe słoiki. Wystarczy jedynie pomalować je w fantazyjne kolory, namalować buźki lub inne ciekawe wzory (może postać z ulubionej kreskówki dziecka?). Zamiast słoików mogą być też aluminiowe puszki.

 

paperboogie comŹródło: KLIK!

 

Organizer z pudełek

Dziecko jada na śniadanie płatki? To świetnie! Nie wyrzucaj kartonowych opakowań: gdy uzbiera się odpowiednia ich ilość, przytnij pudełka z jednej strony pod skosem, oklej ścianki kolorowym papierem, a grzbiety podpisz nazwami przedmiotów szkolnych. Dzięki temu wszystkie zeszyty i podręczniki będą zawsze w jednym miejscu.

 

handbox esŹródło: KLIK!

 

Piórnik z kartonowej rolki

Trzeba dodać, że rolki po papierowych ręcznikach kuchennych! Wystarczy jedna sztuka, którą należy podzielić na dwie części: dłuższą, czyli korpus i krótszą, będącą „daszkiem”. Aby te fragmenty trzymały się razem, trzeba je obszyć jakimś miękkim materiałem (flanelą lub filcem) i wszyć suwak.

 

lifemadecreations blogspot comŹródło: KLIK!

 

Okładka z jeansu

Potrzebna jest okładka na zeszyt, dziennik lub podręcznik? Wykorzystaj stare jeansy – z pewnością niejedne spodnie młodego ucznia zakończyły swój żywot w czasie wakacyjnych zabaw. Wytnij z tkaniny kawałek odpowiedniej wielkości, przymocuj rogi do twardej tektury i załóż na okładkę książki lub zeszytu. Ozdobną kieszonkę można wykorzystać jako schowek na długopisy.

 

mommypotamus comŹródło: KLIK!

 

Worek na obuwie… z koszulki!

Szkoła wymaga obuwia na zmianę? Nie kupuj specjalnej siatki – wykorzystaj używany t-shirt. Na bawełnianą torbę przerobisz go bardzo łatwo: wytnij rękawy i kołnierz, a spód zaszyj. I to wszystko!

 

A jakie Ty masz upcykligowe sposoby na szkolną wyprawkę dla swojego dziecka? Opowiedz nam o nich w komentarzu.


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.