03.10
2013

Zabawki z odzysku


Zużyte płyty CD, nakrętki po napojach, butelki, puste opakowania – te z pozoru niepotrzebne przedmioty nasze pociechy bez trudu zamienią w magiczne gadżety. Przedstawiamy kilka pomysłów na recyklingowe zabawki.

Sklepy oferują niezliczoną ilość najcudowniejszych zabawek. Nasze dzieci też pewnie mają ich dużo, ale większością są już znudzone i wciąż twierdzą, że nie mają się czym bawić. Sądzę, że każdy z nas choć raz był świadkiem takiej sytuacji, kiedy to po wręczeniu maluchowi „zamówionej” zabawki okazywało się, że większym zainteresowaniem cieszyła się nie ona, lecz… opakowanie. Dzieci w kilka chwil zwykły kartonik potrafią zamienić się w garaż dla samochodów lub prom kosmiczny. Dlaczego więc nie wykorzystać właśnie tych skazanych na śmieci przedmiotów do wyczarowania niepowtarzalnych zabawek? Kreatywność naszych dzieci nie zna granic. My prezentujemy kilka inspiracji, a wy dajcie się ponieść wyobraźni.

Może coś z tektury?

Karton to bardzo wdzięczny materiał do zabawy. Wystarczy klej, nożyczki i pomysł, a kawałek tektury stanie się garażem, domem dla lalek, ogromną fortecą albo budą dla psa. Do wykończenia takich budowli można wykorzystać niepotrzebne skrawki materiałów i papier kolorowy. Dzieci lubią naśladować dorosłych, więc zachwycone będą również kuchenką gazową. Równie ulubionymi przez nasze pociechy są rolki po folii aluminiowej bądź papierze toaletowym. Taka baza doskonale nadaje się do skonstruowania kosmicznej rakiety albo niewyobrażalnie szybkiej wyścigówki.

Nakrętkowy zawrót głowy

Nakrętki od butelek również dają pole do popisu. Z łatwością zamienimy je chociażby w długaśnego, kolorowego węża, wystarczy nawlec je na kawałek nitki i dolepić oczy. Możemy wykorzystać je również jako pionki do gier, np. warcabów. Wystarczy, że zbierzemy odpowiednią liczbę w dwóch różnych kolorach. Warto też pokusić się o wymyślenie własnej gry planszowej, w której wykorzystamy pionki z odzysku, a planszę stworzymy np. z kawałków niepotrzebnych kartonów.

A jak wykorzystać butelki?

Doskonale sprawdzą się jako różnego rodzaju pojazdy. W tym celu wykorzystać można wszystkie butelki, zarówno te po wodzie mineralnej, mleku, ale też np. po płynie do płukania. Wystarczy je opłukać, wyciąć bądź też dodać kilka elementów, na koniec zamontować koła i kosmiczny pojazd gotowy. W podobny sposób możemy wykonać żaglówki, jednak w tym przypadku zamiast kół montujemy żagiel. Jeśli natomiast dodamy płetwy, to powstanie ryba. Butelkę wykorzystać można również jako domek dla małych stworków, wówczas w butelce wycinamy drzwi.

Opakowania po jajkach

Znajdziemy je w każdym domu. Wystarczy je ładnie odmalować, a wtedy będą stanowić doskonałą bazę chociażby do nauki literek i cyferek. Potrzebnych będzie jeszcze kilka kulek, np. ze styropianu lub zwiniętych kawałków papieru, które możemy układać w dowolny sposób. Opakowania te po odpowiednim przycięciu mogą zamienić się również np. w gąsienice. Wystarczy dodać oczy.

A co z plastikowych kubeczków?

Jeżeli złączymy ich odpowiednio dużo, powstanie wąż lub stonoga. Będą również doskonałą bazą do stworzenia zabawnych zwierzątek. Możemy dodać dziób, skrzydełka, bujną grzywę z papieru i kolorowy ogon, a powstanie najbardziej kolorowy i zwariowany ptak, jakiego kiedykolwiek widzieliśmy.

A może patyczki po lodach?

Te kawałki drewienka po ich odpowiednim ułożeniu i połączeniu mogą zamienić się np. w katapultę, a gdy dodamy również klamerki do prania, to powstanie samolot.

Nasze domy są pełne przedmiotów, które mogą posłużyć jako materiał do skonstruowania prawdziwych cudów. Dlatego też zanim niepotrzebne już rzeczy trafią na dobre do kosza, przyjrzyjmy się im jeszcze raz. Nasze pociechy z pewnością będą wiedziały, jaki zrobić z nich użytek.

A wy jakie macie pomysły na recyklingowe zabawki?

Zdjęcia pochodzą ze stron: impressedinc.com, rozrabiaki.com.pl, ekostyl.blogspot.com


Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.