25.01
2019

Co można znaleźć w jednorazowej pieluszce? Nie, nie to co myślisz.


Co można znaleźć w jednorazowej pieluszce? Nie trzeba być rodzicem, żeby mieć pewne wyobrażenie, co do zawartości pieluchy. Okazuje się, że w jednorazowych pieluszkach można znaleźć coś więcej i nie jest to wcale oczekiwana i pożądana zawartość. Testy przeprowadzone przez francuską agencję zdrowia Anses wykazały, że chemikalia w pieluszkach dla niemowląt przekraczają dopuszczalne poziomy bezpieczeństwa. Śmierdząca sprawa, nieprawdaż?

 

Fotolia_117348774_XS

Przeprowadzone przez agencję Anses testy wykazały przekroczone progi bezpieczeństwa dla substancji potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego, a także niższe poziomy innych, w tym kontrowersyjnego glifosatu, popularnego środka chwastobójczego. Badania przeprowadzono na wielu rodzajach jednorazowych pieluch dostępnych na francuskim rynku i choć w raporcie nie wymieniono konkretnych marek, to jego autorzy informują, że dobór testowanych produktów był reprezentatywny dla rynku francuskiego.

Co znaleziono w pieluchach?

Wśród substancji chemicznych przekraczających progi bezpieczeństwa znalazły się perfumy Lilial i Lyral oraz aromatyczne węglowodory, dioksyny i furany. Niektóre z substancji chemicznych takie jak perfumy, które mogą powodować alergie skórne, dodano celowo, lecz inne prawdopodobnie zostały wprowadzone z zanieczyszczonych materiałów. Agencja podaje, że chemikalia, których obecność stwierdzono w pieluchach jednorazowych mogą być podatne na migrowanie z moczem, a w konsekwencji wchodzić w długotrwały kontakt ze skórą niemowląt.

W oświadczeniu wydanym przez agencję czytamy, że “Anses zaleca wyeliminowanie chemikaliów znajdujących się w jednorazowych pieluchach dziecięcych lub ograniczenie ich w jak największym stopniu”. W odpowiedzi na raport, grupa francuskich producentów produktów higienicznych Group’hygiène stwierdziła, że “ponad trzy miliardy pieluszek były używane każdego roku bez żadnych negatywnych skutków dla zdrowia” deklarując jednak wdrożenie kontroli i bezpieczeństwa.

Kontrowersyjny glifosat

W raporcie przedstawionym przez Anses wykazano również obecność glifosatu w badanych produktach higienicznych. Czym jest glifosat? To wprowadzony do obrotu pod nazwą Roundup szeroko stosowany herbicyd. Zyskał jednak wątpliwą popularność po tym, gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała tę substancję jako “prawdopodobnie rakotwórczą”. Wciąż jednak jest to najczęściej używany herbicyd w Europie, choć we Francji jego stosowanie ma być zakazane w 2021 roku.

W Kalifornii Roundup będzie oznaczony jako „rakotwórczy”. Tymczasem UE daje mu zielone światło

Alternatywa dla jednorazówek?

Szacuje się, że w ciągu całego okresu pieluchowania zużywa się aż 4000 pieluch jednorazowych. To oznacza wiele miesięcy ciągłej ekspozycji skóry i okolic intymnych dziecka na szkodliwe substancje chemiczne zawarte w pieluchach jednorazowych, a konsekwencje tej sytuacji nie są jeszcze dobrze poznane. Co możemy zatem zrobić aby uchronić nasze dzieci przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami obecnymi w pieluchach jednorazowych? Stosować pieluchy wielorazowe, których zaawansowana technologia w niczym nie przypomina już tetry stosowanej przez nasze mamy i babcie. Tak, to prawda. Stosowanie pieluch wielorazowych może kosztować nas nieco więcej wysiłku i zaangażowania, ale odpowiedzmy sobie na pytanie, czy zdrowie naszych dzieci nie jest tego warte?

Rodzaje pieluszek wielorazowych – co wybrać?

HelloWielo – akcja edukacyjna Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste na rzecz promocji pieluch wielorazowych