01.06
2017

Dzień Dziecka na 5 sposobów – podaruj dziecku wspólne popołudnie


Nie musimy rezygnować z wymarzonyh gadżetów jeśli mamy przekonanie, że to właśnie one uszczęśliwią malucha. Pamiętajmy jednak, że to nie kolorowe, świecące i grające zabawki będą po latach z rozczuleniem wspominać nasze dzieci, lecz chwile spędzone na wspólnej zabawie, pracy czy spacerach. 

Niektórzy zaczynają się zastanawiać już w kwietniu. Inni nerwowo przeglądają terminy dostaw w sklepach interetowych lub w ostatniej chwili pędzą po pracy aby zdążyć odebrać osobiście. Na wielu blogach i portalach znajdziemy pokaźne listy z podziałem na wiek i płeć oraz planowany budżet. Udany prezent z okazji Dnia Dziecka, który zaskoczy, ucieszy, nie znudzi się zbyt szybko a także nie zrujnuje naszej kieszeni to prawdziwe wyzwanie.

Prezent na całe życie

Tymczasem pokoje naszych pociech wypełniają coraz to nowe wymyślne zabawki i akcesoria, a same dzieci coraz chętniej sięgają po telefony i tablety aby zapewnić sobie rozrywkę. A gdyby tak z okazji Dnia Dziecka podarować dzieciom czas? Wygospodarować kilka godzin wolnych od pracy i domowych obowiązków i skoncentrować się tylko na zabawie, czytaniu, słuchaniu i poznawaniu? Może trudno w to uwierzyć, ale takie chwile na długo zapadają w pamięć. Mogą nawet stać się w przyszłości cennym wspomnieniem, pielęgnowanym przez całą rodzinę. Oto pięć sposobów na udane, wspólne popołudnie. Nie wymagają one wcześniejszego planowania, ani dużych wydatków a jedynie trochę wolnego czasu oraz dobrych chęci.

dzień dzieckaOgraniczeniem jest tylko wyobraźnia 

1.  Chodnikowy obraz narysowany kredą

Wybierzcie się do parku, albo wyjdźcie na podwórko. Po drodze wymyślcie temat, który jest Waszym zdaniem wart zilustrowania. Nie forsuj swoich propozycji. Jeśli nie masz ochoty rysować wojny superbohaterów z najnowszej kinowej superprodukcji, delikatnie pokieruj wyobraźnią dziecka. Puśćcie wodze fantazji, opowiedzcie historię obrazkową, planujcie przygody, twórzcie zagadki.

2. Wspólne czytanie na łonie natury

Zabierz ze sobą kilka książek. Dla młodszych dzieci mogą to być proste książeczki obrazkowe, dla starszych ulubione, zaczytane opowieści. Nawet nastolatki zazwyczaj bardzo lubią kiedy się im czyta. Oprzyj się pokusie zabrania lektur szkolnych, o ile dziecko samo Cię o to nie poprosi. Rozgośćcie się w ciniu drzewa, na łące, parkowym trawniku a nawet we własnym ogrodzie. Czytaj na głos, albo czytajcie z podziałem na role. Niech to będzie ten raz, kiedy zgodzisz się na wilokrotną lekturę ulubionej bajki i wspólnie wymyślicie jej trzy alternatywne zakończenia.

3. Spontaniczna wycieczka rowerowa

A gdyby tak zaraz po szkole wskoczyć na rowery i pojechać w nieznane? Weź ze sobą przekąski na wspólny podwieczorek, wybierz spokojną, bezpieczną trasę. Jeśli Twoje dziecko lubi działać zadaniowo, wybierz atrakcyjny cel wycieczki. Może to być ulubiona lodziarnia, ale nie musi. Możecie pojechać aż do domu babci, krańcu lasu czy końca ścieżki rowerowej. Nie przesadź z odległością i koniecznie w przerwach na picie i odpoczynek znajdźcie czas na rozmowę.

dzień dzieckaPojedźcie w nieznane!

4. Przygoda na placu zabaw

Co może być wyjątkowego w wizycie na placu zabaw? Być może odwiedzacie go niemalże codziennie. Aby Wasze popołudnie na drabinkach i huśtawkach miało odświętny charakter, wybierzcie się na inny plac zabaw niż zazwyczaj. Pojdźcie do parku w sąsiedniej dzielnicy lub pobliskiej miejscowości. Wykorzystaj czas podróży na rozmowę. Postaraj się tym razem aktywnie uczesniczyć w zabawie, o ile dziecku sprawi to przyjemność. Nie musisz angażować si na siłę jeśli widzisz, że gry z rówieśnikami tego nie wymagają.

5. Wieczór filmowy

A jeśli pogoda nie dopisze, lub godzina o której kończysz pracę skutecznie uniemożliwia popołudniowe wycieczki? Zorganizuj wyjątkowy wieczór filmowy. Nie idźcie do kina. Pozwól dziecku wybrać film i obejrzyjcie go razem, na kanapie, przy zgaszonym świetle, chrupiąc zdrowe przekąski. Powstrzymaj się od wstawania, patrznia w ekran telefonu i przerywania bez powodu. Przeżywajcie wspólnie i komentujcie przygody filmowych bohaterów. Jeśli śmiertelnie nudzi Cię oglądana po raz kolejny trzecia część przygód Alladyna… pomyśl że dzieci szybko rosną. Być może za kilka lat wspomnisz czułością latający dywan kiedy Twój nastolatek zaprosi Cię do oglądania piętnastej części “Piły”.

Niezależnie od tego, jaką aktywność zaplanujesz na ten dzień, pamiętaj aby nie ulec pokusie przejęcia pełnej kontroli nad wspólnym czasem. Kiedy widzisz że dziecko ma już dość rysowania czy zmęczyło się jazdą na rowrze, nie wahaj się spontanicznie zmienić planów – upleść wianek z kwiatów, obserwować przelatujące samoloty czy posłuchać zawiłych przedszkolnych i szkolnych opowieści. Niech rozmowa będzie zasadniczą częścią Waszego popołudnia i czasem wysłuchania i lepszego poznania malca. Skup się na dziecku zapominając na chwilę o własnym smartfonie, serialu, praniu i pracy. Życzymy wspaniałego Dnia Dziecka!