01.10
2017

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory? Odpowiedź + kolorowanka


Z tym jesiennym wiatrem tańczą sobie liście,
tańczą sobie tańczą czerwone złociście.

Z tym jesiennym wiatrem odtańczą daleko,
i nie skończą tańczyć, aż za siódmą rzeką.

Aż za siódmą rzeką, aż za siódmą górą,
Aż je śnieg przykryje grubą, białą chmurą

Jesienne liście, Ewa Szelburg Zarębina

IMG_0938

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory?

Po co drzewom taki wysiłek, skoro kolorowe liście zaraz i tak spadną na ziemię?  Tak jak wszystkie zaskakujące zjawiska w naturze, kolorowe liście, są nie tylko miłym akcentem zwiastującym nadejście chłodów, ale mają swoje racjonalne wytłumaczenie.

Okazuje się, że większość liści zostaje zabarwiona na kolorowo jeszcze latem, jednak dzięki obecności chlorofilu (barwnika odpowiedzialnego za kolor zielony) , kolory te nie są widoczne. Kiedy jesienią drzewo przygotowuje się do przetrwania zimy, a chlorofil zaczyna zanikać, uwidocznione zostają inne barwniki – między innym znany z marchewki, papryki czy dyni karoten i ksantofil (odpowiedzialne za barwy żółte i pomarańczowe).

Inaczej sytuacja wygląda z kolorem czerwonym. Za jego pojawienie się odpowadają antocyjany, które w odróżnieniu od dwóch poprzednich, syntetyzowane są dopiero jesienią. Okazuje się, że ich zadaniem jest ochrona drzewa przed szkodnikami oraz nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych, w czasie jesiennego wycofywania azotu z liści. Azot zostaje wycofany do części drzewa które przetrwają zimę. Trzeba przyznać, że wszystkie te zabiegi są bardzo atrakyjne wizualnie.

Zapraszamy do pobrania kolorowanki z jesiennymi liśćmi. Można ją wykorzystać w czasie niedzielnego spaceru, aby nauczyć dzieci rozpoznawać różne gatunki drzew. Życzymy udanej, słonecznej niedzieli!

kolorowanka

 

 

 

 

 

POBIERZ: [grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=SAKk&webforms_id=16306704″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]