19.02
2013

Kino bez prądu znów ruszy w Polskę


Fundacja Arka w maju 2013 ponownie rusza z akcjami „Kino bez prądu”, które odbędą się w kolejnych polskich miastach i w których udział weźmie łącznie kilkaset dzieci! W ramach trasy odwiedzą m.in. Chorzów i Tarnów.

To wydarzenie będzie jednodniowym festynem ekologicznym, składającym się z ekspozycji zasilanej systemem rowerów, na których jeżdżą dzieci. Wytwarzają one w ten sposób prąd napędzający komputer i rzutnik, wyświetlające ekologiczny pokaz multimedialny. W czasie trwania festynu zaplanowano również 5 czterogodzinnych warsztatów, w których aktywny udział weźmie około 250 osób. A oto poszczególne warsztaty:

1. Eko-Puzzle – układanie ogromnych puzzli 5×5 metrów, z nadrukiem przedstawiającym pozytywne przykłady oszczędzania energii.

2. Zbuduj ekologiczne miasto – budowanie ekologicznego miasta z kartonów.

3. Zbuduj swój wiatrak – tworzenie wiatraków z papieru i drewnianych patyków. Podczas warsztatu w formie posterów będą prezentowane korzyści z wykorzystywania energii odnawialnej.

4. Warsztaty klimatyczne – kilkakrotnie powtarzane w ciągu dnia prezentacje, trwające około 15-20 min, na różne tematy związane ze zmianami klimatycznymi, od podstaw naukowych, przez politykę klimatyczna, szanse rozwoju gospodarki niskowęglowej, indywidualne działanie na rzecz klimatu, adaptacja, zmiany klimatu a problemy społeczne (pomoc humanitarna) itp., połączone z 10 min pytań i odpowiedzi. W każdej godzinie prezentowany będzie inny temat.

5. Eko dom – warsztat prezentujący na posterach, tabelach i wykresach możliwości oszczędzania energii, opału, wody w każdym domu. Podczas warsztatu będziemy zachęcać do podjęcia konkretnych działań osobistych, a także wprowadzenia w swoich domach innowacji i inwestycji chroniących klimat.

Wydarzenia edukacyjne tego typu odbyły się dotychczas w Bielsku-Białej, Radomiu, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Opolu, Żywcu, Częstochowie, Lublinie i Rzeszowie.

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły z Chorzowa i Tarnowa do zgłaszania swojej chęci udziału w akcji na adres: piotr.sokol@fundacjaarka.pl i śledzenia fanpage’a Fundacji ARKA na Facebooku!

Projekt „Zadbaj o klimat”, w ramach którego organizowana jest akcja „Kino bez prądu”, jest dofinansowywany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.