11.10
2017

Zrób dzieciom las w domu. Naturalne zabawy sensoryczne


Kiedy za oknem deszcz i wichura czasami trudno zmobilizować się nawet do wyjścia na krótki spacer. Tymczasem, jesienny las jest piękny i warto pokazywać go dzieciom. Zachęcamy do zaproszenia lasu do domu i korzystania do woli, nawet w czasie listopadowej pluchy.

Leśne zabawy sensoryczne

Zabawy sensoryczne to takie, których dostarczają dzieciom różnych doznań, sprzyjając tym samym rozwojowi zmysłów. Wbrew pozorom, do ich zainicjowania nie potrzeba szczególnie dużo drogich zabawek i materiałów, a skarby które znajdziemy w lesie będą doskonałymi, darmowymi rekwizytami. Suche liście, kasztany, żołędzie, kora czy mech będą źródłem niezapomnianych wrażeń, nie tylko dla najmłodszych. Przygotujcie się na zamiatanie po zakończonej zabawie i do dzieła!

Koszyk pełen skarbów

Koszyczki wypełnione różnymi pomocami, które dziecko samodzielnie może eksplorować to zabawa zaczerpnięta z pedagogiki Montessori. Takie koszyczki można przygotowywać już dla najmłodszych dzieci, pozwalając im zapoznawać się z przedmiotami codziennego użytku. Ważne aby zawartość była dopasowana do wieku dziecka. Zabawa nie wymaga zaangażowania rodziców.

Umieszczamy w koszyczku lub pojemniku wybrane leśne skarby (nie nazbyt drobne jeśli dziecko jest małe) i udostępniamy koszyczek do zabawy. Lepiej powstrzymać się od interweniowania, o ile dziecko samo nie poprosi o “pomoc” w zabawie. Starszemu dziecku do takiego zestawu możemy dołożyć szkło powiększające, które pozwoli dostrzec zupełnie nowe szczegóły znanych rekwizytów.

IMG_1173Źródło: Pinterest, 153 best Montessori Nature Tray

Leśne pudełko sensoryczne

Inną zabawą do której przydadzą się leśne skarby jest pudełko sensoryczne. W dużej misce lub pojemniku umieszczamy w sposób zorganizowany kasztany, gałązki, piasek, kamyki oraz inne elementy leśnego krajobrazu. Dobrym sposobem jest wyszukanie ich wspólnie z dzieckiem w czasie spaceru.

Możemy postarać się ułożyć z nich tło do zabawy przypominające leśną polanę lub po prostu umieścić w pojemniku pogrupowane. Do leśnych skarbów dodajemy małe figurki zwierząt. Jeśli dziecko ma problem żeby spontanicznie odnaleźć się w zabawie zawartością pojemnika, warto zacząć od przeczytania opowiadania lub wiersza o życiu leśnych stworzeń, aby zachęcić je do odgrywania ról czy zainspirować do samodzielnego układania elementów w obrębie pudełka.

IMG_1174Źródło: funprojectsforyourkids.blogspot.com

Ścieżka sensoryczna

Latem można ją zorganizować w ogrodzie lub na balkonie, jednak brzydka pogoda nie musi stanowić przeszkody do zabawy. W pojemnikach do których można wejść nogami umieszczamy przyniesione z lasu skarby. Jeden rodzaj do jednego pojemnika. Ustawiamy pojemniki jeden za drugim, tak aby utworzyły ścieżkę, którą dziecko może eksplorować za pomocą nóżek i rączek. Zobaczcie sami jak to wesoła zabawa…