15.02
2018

Rodzaje pieluszek wielorazowych – co wybrać?


Jeszcze kilka lat temu rodzice korzystający z pieluszek wielorazowych zamiast pampersów uważani byli za dziwaków czy też nadgorliwych ekologów. Czasy się jednak zmieniają i wielorazówki powracają do łask. Nie mają one wiele wspólnego z tetrą jaką pamiętają zapewne nasze mamy i babcie. Nowoczesne pieluszki wielorazowe są kolorowe, ekologiczne i funkcjonalne.

Występują w wielu rodzajach, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Kieszonki, SIO, formowanki, otulacze… Poniższy przewodnik pozwoli nawet początkującym rozeznać się w temacie i rozszyfrować dziwny, wielopieluchowy język.

pieluszka SIOPieleuszka SIO Mommy Mouse / zdjęcie: Anna Kurowicka

Rodzaje pieluszek wielorazowych 

O tym dlaczego warto rozważyć korzystanie z pieluszek wielorazowych pisaliśmy tutaj: Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe – co wybrać? Jeśli planujecie pierwsze zakupy, albo macie już jakieś pieluszki i zapragnęliście nabyć kolejne, zapraszamy do zapoznania się z krótką charakterystyką podstawowych rodzajów pieluszek. Każdy rodzic ma inne potrzeby i oczekiwania, dlatego nie ma pieluszki idealnej. U różnych osób sprawdzą się różne rozwiązania.

Pieluszka kieszonka

Pieluszki kieszonki są uważane za najłatwiejszą opcję pieluchowania wielorazowego. Przypominają one majteczki w których pod wszytą wewnątrz warstwę materiału wkładamy wkłady chłonne. Wewnętrzna warstwa pieluszki może być wykonana z dającego uczucie suchości mikropolarku, przewiewnej mikrofibry albo naturalnej tkaniny np. bambusowej. Zewnętrzna strona pieluszki wykonana jest z materiału PUL, delikatnie otulającego dziecko, a zarazem nie przepuszczającego wilgoci.

DBA7F605-7684-49A8-A352-611ADBC916DF

Kieszonki zazwyczaj występują w jednym, uniwersalnym rozmiarze – OS (One Size). Ich wielkość regulowana jest przez system nap (rzadziej rzepów) dzięki którym rosną razem z dzieckiem. Chłonność pieluszki regulujemy typem, grubością i wielkością stosowanych wkładów chłonnych. Dodatkową zaletą kieszonek jest możliwość rozłączenia pieluszki i wkładu dzięki czemu istotnie skraca się czas jej suszenia po praniu.

Otulacz

Otulacz to najbardziej ekonomiczna pieluszka wielorazowa. Wygląda on jak zapinane na napy, wodoodporne majteczki. Otulacze tak jak zewnętrzna warstwa kieszonek wykonane są z materiału PUL.  Nie mają one  natomiast systemu mocowania wkładu chłonnego wewnątrz pieluszki. Dzięki temu można w nich umieszczać nie tylko dedykowane wkłady chłonne ale również formowanki (o których przeczytasz poniżej) czy pieluszki tetrowe. Otulacz nie musi być wymieniany przy każdym przewijaniu. Jeśli nie uległ zabrudzeniu, wystarczy wymienić warstwę chłonną.

57CC02A6-21D7-48EF-96A9-7FEFE9FEC5B9

Tak jak w przypadku kieszonek, otulacze bardzo szybko wysychają po praniu. Można mieć ich mniej, na rzecz większej liczby wkładów chłonnych które trzeba wymieniać za każdym razem i których suszenie zajmuje więcej czasu.

Pieluszka SIO

Pieluszka SIO (Snap-In-One  czyli “zepnij w jedną”) jest połączeniem dwóch wcześniejszych pieluszek. Składa się z otulacza wyposażonego w wewnętrzne napki za pomocą których przypinamy do niego wyposażone w pasujące napki wkłady chłonne.

73DEF171-6A37-4750-BB28-8B286F7663BE

Otulacz wykonany jest z nieprzepuszczającego wilgoci materiału PUL. Posiada on system zewnętrznych napek regulujących wielkość. Tak jak w przypadku zwykłego otulacza, o ile nie został on mocno zabrudzony, nie ma konieczności wymieniania go na czysty przy każdym przewijaniu. Wystarczy odpiąć mokry wkład chłonny i przypiąć suchy.

otulaczOtulacz New Born Mommy Mouse / zdjęcie: Anna Kurowicka

“Ekologia jest dla mnie bardzo ważna. Nie chcę aby moje wybory przyczyniały się do degradacji środowiska naturalnego. Nie wyobrażam sobie wyrzucania setek jednorazowych pieluszek na śmietnik. Za kilka tygodni na świat przyjdzie moje pierwsze dziecko. Razem z partnerem zdecydowaliśmy się na pieluszki wielorazowe. Zaskoczyło nas jak wiele wzorów i modeli jest dostępnych na rynku. W pierwszej chwili nie mogliśmy się połapać w tej różnorodności. Na początek kupiliśmy  kieszonki oraz pieluszki SIO marki Mommy Mouse. Chociaż wydaliśmy więcej niż na paczkę pampersów, cieszymy się, że raz kupiona pieluszkowa wyprawka ma szansę posłużyć także naszemu drugiemu dziecku.”

Magda 

Rodzaje wkładów chłonnych

O ile z pieluszkami sprawa wydaje się dosyć prosta, trochę trudniej rozeznać się we wkładach chłonnych. W przypadku pieluszek, rodzic ma dużą dowolność w wyborze ich rodzaju. Natomiast wkłady zazwyczaj trzeba dopasować do preferencji i potrzeb dziecka.

Materiał

Niektóre dzieci nie znoszą mieć mokrej pupy. Inne źle się czują kiedy ich skóra ma bezpośredni kontakt z polarem. W zależności od użytego materiału wkłady będą miały różną chłonność i czas schnięcia po praniu. Wiele wkładów łączy w sobie różne rodzaje materiałów dla uzyskania optymalnej kombinacji powyższych parametrów.

Mikrofibra – umiarkowanie chłonna, szybko pochłania wilgoć i daje umiarkowane poczucie suchości. Polecana do wkładów na dzień, w szczególności w lecie gdyż jest przewiewna oraz dla dzieci które źle znoszą kontakt skóry z polarem. Szybko wysycha.

Mikropolar – doskonale odprowadza wilgoć od skóry. Wykorzystywany najczęściej jako zewnętrzna warstwa wkładów dająca poczucie suchości. Bardzo szybko wysycha.

Dzianina bambusowa – bardzo chłonna, idealna jako wypełnienie nocnych wkładów. W kontakcie ze skórą nie daje uczucia suchości. Wykorzystywana często w czasie odpieluchowania, gdyż umożliwia dziecku powiązanie robienia siusiu i odczuwania mokrości. Długo wysycha.

Bawełna organiczna – bardzo chłonna, delikatna i przyjemna w dotyku. Daje umiarkowane uczucie suchości. Idealna dla dzieci które nie tolerują kontaktu skóry ze sztucznymi materiałami, a także na lato kiedy polar może okazać się zbyt ciepły. Dość długo wysycha.

Rozmiar i kształt

6B70F730-F9EF-40A6-9F56-758ECEE0C3BCDrugim ważnym parametrem wkładów chłonnych jest ich wielkość. Dla noworodka potrzebne będą wkłady w rozmiarze S. W miarę rośnięcia dziecka i odpinania kolejnych napek na pieluszce, możemy stosować większe, a co za tym idzie również bardziej chłonne wkłady. W przeciwieństwie do pieluszek które często są dostępne w rozmiarze uniwersalnym (OS) możliwym do stosowania dla dzieci w przedziale wagowym od około 4 do 16 kg, wkłady mają wiele rozmiarów.

1C877F76-9696-406C-802B-D29859586ED9Oprócz rozmiaru, warto zwrócić uwagę również na kształt warstwy chłonnej. Część wkładów ma kształt prostokątny, inne zwężają się między nóżkami przypominając klepsydrę i dające większą chłonność z przodu i z tyłu. Niektóre wkłady wyposażone są w napki umożliwiające spinanie ze sobą dwóch warstw w celu uzyskania większej chłonności, co bywa szczególni przydatne nocą lub w czasie podróży. Szczególnym rodzajem wkładu chłonnego jest formowanka.

Formowanka

Formowanka zwana również pieluszką formowaną może być porównana do współczesnej wersji pieluszki tetrowej. Jest to uszyty w formie majteczek wkład chłonny. Niczym kieszonka czy otulacz formowanka posiada system nap pozwalający dopasować ją do wielkości dziecka. Nie wymaga ona składania ani spinania jak pieluszka tetrowa, natomiast nie jest osłonięta z zewnątrz nieprzemakalną warstwą PUL dlatego musi być wykorzystywana w połączeniu z otulaczami.

D76DD4F4-0023-446F-ABA7-E5C5DAD4AEDB

Formowanki Mommy Mouse są wyjątkowo chłonne i sprostają potrzebom nawet całkiem dużych dzieci. Dla uzyskania większej chłonności wyposażone są w dwa wkłady chłonne które można stosować jednocześnie lub pojedynczo. Oprócz możliwości regulowania jej chłonności, rozwiązanie to pozwala na szybkie suszenie i ponowne użycie takiej pieluszki.

“Kiedy urodziło się moje pierwsze dziecko zachęcona przez koleżankę postanowiłam wypróbować pieluszki wielorazowe. Zaczęłam od kupienia kilku kieszonek, z których korzystałam do końca okresu pieluchowania, dokupując tylko większe wkłady chłonne. Przy drugim dziecku postanowiłam poeksperymentować. Nadal używam kieszonek, ale mój stosik powiększył się o otulacze Mommy Mouse oraz doskonałe wkłady z burtami, dzięki którym zawartość pieluszki nie ma szans wypłynąć bokiem. Moim następnym zakupem będą pasujące do otulaczy formowanki Mommy Mouse, które jak słyszałam, dzięki dużej chłonności są idealnym rozwiązaniem na noc.”

Klaudia, mama Antosi i Tymka 

pieluszka SIOPileuszka SIO Mommy Mouse / zdjęcie: Anna Kurowicka

Naturalne pieluchowanie

Oczywiście, żeby zacząć przygodę z pieluchowaniem wielorazowym nie trzeba znać na pamięć wszystkich dostępnych na rynku modeli i rozwiązań. Wbrew pozorom różne typy pieluszek można ze sobą łączyć. Wkład chłonny z pieluszki SIO często zmieści się również do kieszonki. Kiedy dziecko podrośnie noworodkowy wkład wykorzystamy jako drugi, dający dodatkową ochronę na noc. W sytuacji awaryjnej do dobrego otulacza włożymy pieluszkę tetrową, a nawet niewielki, złożony ręcznik.

Istotną rzeczą przy kupowaniu pieluszek jest ich jakość. Ważne, aby pieluszki były uszyte z certyfikowanych, bezpiecznych dla dziecka materiałów. Żeby uniknąć frustracji związanej z przeciekaniem, należy szukać pieluszek dobrze skrojonych, z dopasowanymi wkładami. Polskie pieluszki w niczym nie ustępują zachodnim odpowiednikom, a zdecydowanie przewyższają jakością i funkcjonalnością tanie produkty sprowadzane z Chin.

Zamiast pokaźnej pieluszkowej wyprawki z portalu aukcyjnego, warto zacząć przygodę z pieluchowaniem wielorazowym od zakupu kilku wysokiej jakości pieluszek Mommy Mouse. Polecamy zakup pieluszek w drogerii ekologicznej BetterLand gdzie oprócz dużego wyboru pieluszek wielorazowych, znajdziemy również ekologiczne środki do prania i odkażania pieluch, a także naturalne kosmetyki dla całej rodziny.

Artykuł powstał we współpracy z ekologiczną drogerią internetową Better Land w której ofercie znajdują się pieluszki wielorazowe marki Mommy Mouse.