26.04
2011

„Zielona brygada, czyli przedszkolaki na straży klimatu”


Jak dbać o środowisko? Co robić, żeby oszczędzać wodę i energię? I jak przekazać tę wiedzę przedszkolakom? Odpowiedzi dostarcza „Zielona brygada, czyli przedszkolaki na straży klimatu”.

Mowa o książeczce o tematyce ekologicznej dla dzieci zaprojektowanej na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska. „Zielona brygada” to grupa przedszkolaków, którzy wchodzą w rolę lekarzy Klimatu. Każdy z dziewięciu wierszyków zawiera proste rady i podpowiedzi dotyczące ekologicznych zachowań. W atrakcyjnej i przystępnej formie przybliżamy dzieciom w wieku przedszkolnym tematykę zmian klimatycznych oraz ukazujemy możliwości przeciwdziałania im przez człowieka – w szczególności przez człowieka młodego. Na kolejnych stronach przedszkolaki pokazują, jak oszczędzać energię elektryczną np. gasząc niepotrzebne światła i wyłączając urządzenia w trybie stand by.

Oszczędzać wodę można dokręcając kapiące krany i biorąc prysznic – zamiast kąpieli w wannie. W książeczce poruszony jest też wątek odnawialnych źródeł energii „Wiatr się nigdy nie zużywa /Woda w rzece zawsze żywa/Słońce chętnie zaś przypieka/Niech pracują dla człowieka!” .

Jak wygląda książeczka?

Do działań proekologicznych należy także sadzenie drzew oraz przemieszczanie się piechotą, komunikacją miejską lub rowerem jak dzielna Julka. „W aucie siedzieć trochę szkoda/Lepszy rower i przyroda/Pedałują więc deptakiem/Mama, tata z przedszkolakiem!”. Każdy z wierszyków jest więc autonomiczną całością, ale dopiero razem dają w miarę pełny obraz, uzupełniając się i wzajemnie objaśniając.

Niebanalne ilustracje wykonała Agnieszka Prus, natomiast autorem wierszyków jest tajemniczy Batkobal. Książeczka została wydana w 10 000 bezpłatnych egzemplarzy i jest rozdawana przez MOŚ m.in. w przedszkolach przy okazji kampanii Klimatolubne Przedszkolaki. Dodatkowo zainteresowani mogą ściągnąć publikację w formacie pdf ze strony ministerstwa, do czego serdecznie zachęcamy:

Olga Szkolnicka jest autorką bloga ekostyl.blogspot.com, tłumaczką języka czeskiego i ekomamą.


Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.