UlicaEkologiczna.pl
Edukacja ekologiczna

„Dziki poradnik przetrwania” – recenzja

„Dziki poradnik przetrwania” to nie jest książka o ciekawostkach przyrodniczych, dzięki którym młodzi czytelnicy poznają jedynie fakty i liczby. To pozycja, która doskonale nadaje się na podręcznik do przyrody dla odważnego belfra. To książka o ewolucji, opowiedziana w taki sposób, aby dziecko rozumiało strona po stronie na czym owa ewolucja polega w praktyce: jak organizmy żywe przez miliony lat przystosowały się do życia na Ziemi.

Pani Agnieszka Graclik, zoolożka z wykształcenia i popularyzatorka nauki, zabiera czytelników w podróż po świecie zwierząt, tych niewielkich w swych rozmiarach, po te większe, patrząc ich oczami, a nie oczami naukowca. Znana z mediów społecznościowych pod pseudonimem Pani Od Pszyry od lat publikuje  swoje spostrzeżenia na temat świata przyrodniczego, posługując się prostym i zrozumiałym dla młodych czytelników językiem, a jednocześnie z humorem, pasją i entuzjazmem. Nie obawia się dosadnych terminów o zwierzętach jako przebiegłych geniuszach czy bezwzględnych i bezczelnych oszustach. Takie podejście jest nowatorskie w świecie szeroko rozumianej literatury popularnonaukowej dla młodszego czytelnika. Ale nie zawężajmy tej pozycji tylko do młodych: nowatorskie podejście do świata przyrody spodobać się może każdemu czytelnikowi, niezależnie od wieku.

Jednym słowem – wspaniale czyta się o świecie zwierząt i o strategiach przetrwania, jak o czymś najbardziej naturalnym i dziejącym się obok nas, ludzi. Autorka odkrywa przed czytelnikami świat, o którym niewiele jednak nam wiadomo, jednocześnie czytając „Poradnik” oswajamy się z naturą chomika europejskiego czy gekona z Madagaskaru.

Ulica Ekologiczna gorąco poleca!

Wybór redakcji