27.05
2014

Niebezpieczne związki, czyli ftalany w zabawkach… dla dorosłych


Segregujemy śmieci, zakupy pakujemy do materiałowych toreb, z samochodów przesiadamy się na rowery, coraz częściej wybieramy zdrową, nieprzetworzoną żywność… Czas, by ekologia zagościła również w naszej sypialni!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zabawki dla dorosłych, podobnie jak zabawki dla dzieci, mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne zwane ftalanami. Na szczęście produkcja zabawek dziecięcych, zawierających ftalany, została już znacznie ograniczona. Natomiast gadżety erotyczne dla dorosłych, przeznaczone głównie do użytku wewnętrznego, nadal w większości zawierają te niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne.
Ftalany to pochodne ropy naftowej. Stosuje się je do produkcji farb, lakierów do włosów, perfum i wielu innych produktów. Są one również wykorzystywane do zmiękczania tworzyw sztucznych, takich jak dilda, wibratory i większość gadżetów erotycznych. Ftalany sprawiają, że materiał, z którego wykonany jest wibrator staje się elastyczny i przyjemny w dotyku.
Badania przeprowadzone do tej pory na ftalanach wykazują, że są one niebezpieczne dla zdrowia ludzi i dla środowiska. Holenderski Greenpeace zlecił testy, podczas których porównano 8 różnych zabawek erotycznych (w tym wibratory i dilda). Wyniki były niepokojące. Okazało się, że w 7 spośród 8 produktów występowały ftalany w stężeniu od 24% do 51%. Nigdzie indziej ftalany nie występują w tak dużych stężeniach.
Ich szkodliwość dla zdrowia nie jest jeszcze dokładnie zbadana, ale faktem jest, że ftalany łatwo wchłaniają się w nasze ciało i trudno rozkładają się w środowisku. Obecność tych substancji w organizmie może zakłócić zdolność do regulowania produkcji hormonów, utrudnić zajście w ciążę, spowodować uszkodzenia wątroby i nerek. Prawdopodobnie mogą one też być przyczyną nowotworów.
Niebezpieczne zabawki

mystery-1002011-mW badaniach „Global Sex Survey” zleconych przez firmę Durex w 2005 roku w Holandii aż 3 miliony Holendrów przyznało się do posiadania seks-zabawek. Według tego samego badania przeprowadzonego w Polsce w 2012 roku 19% ankietowanych kobiet i 16% mężczyzn sięga po gadżety erotyczne. Z kolei z raportu opublikowanego przez przeglądarkę Ceneo w 2011 roku wynika, że coraz więcej Polaków robi zakupy w internetowych sex shopach, gdzie oprócz olejków do masażu, kajdanek czy lubrykantów, zaopatrują się w wibratory. Skoro kupujemy coraz więcej zabawek erotycznych, wybierajmy je świadomie, by urozmaicić życie erotyczne, a nie szkodzić sobie.
Jak poznać czy wibrator zawiera niebezpieczne ftalany? Po pierwsze brzydko pachnie. Brak zapachu, to dobra oznaka. Po drugie wykonany jest z PVC albo ma konsystencję „galaretkowatej” gumy, które dodatkowo są porowate, więc mało higieniczne. Oprócz ftalanów są też inne, niebezpieczne związki chemiczne, które mogą pojawić się w składzie zabawek dla dorosłych, np. bisfenol.

Czytajmy etykiety
Jak wybierać akcesoria erotyczne, aby zrobić dobrze nie tylko sobie, ale też naszej planecie? Ważne, aby podczas zakupów w sex shopie zwrócić uwagę na informacje dotyczące składu, które muszą znaleźć się na opakowaniu „zabawki”. Warto zwrócić uwagę, czy produkt zawiera odpowiednie certyfikaty. Jeżeli skład jest owiany tajemnicą, a zabawka pachnie podejrzanie chemicznie, lepiej zrezygnować z takiego zakupu. Odpowiedzialni i rzetelni producenci gadżetów erotycznych nie powinni mieć nic do ukrycia.
Bezpieczne alternatywy dla wielu niebezpiecznych substancji są już powszechnie dostępne. Nieszkodliwe dla ciała i dla środowiska materiały to m.in. silikon medyczny, ABS, TPE, szkło, jadeit. Ponadto najbardziej ekologicznie będzie, jeśli wybierzemy produkty niezasilane na toksyczne jednorazowe baterie, ale takie, które można ładować za pomocą złącza USB lub ładowarki.

Źródła:
www.greenpeace.org.uk/blog/toxics/bad-vibrations-we-expose-an-eu-sex-scandal
www.huffingtonpost.com
issuu.com


Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com