31.05
2014

Patyki, kamienie i sznurki zabawkami wszech czasów


Im prostsze zabawki, tym lepiej, ponieważ wymagają od dziecka uruchomienia wyobraźni. A czy jest coś prostszego od patyka, kamienia i sznurka? Właśnie na te trzy przedmioty zwracają uwagę twórcy projektu „Zabawki Wszech Czasów” – Anna Komorowska i Michał Rokita.

12.04-PATYKI_przódPraca została przygotowana na VII konkurs „Zabawka przyjazna dziecku”, zorganizowany przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach w 2013 roku. Projekt jest formą manifestu, skłaniającego do refleksji nad jakością życia w świecie zdominowanym przez reklamę, której obecność ma ogromny wpływ na ocenę otaczającego nas świata i podejmowane decyzje, także w przypadku zakupu zabawek dla dziecka. Rodzice chętniej wybierają dla dzieci coś ze sklepowej półki – zabawkę atrakcyjną, której producent zapewnia, że jest ona edukacyjna, ekologiczna lub kreatywna, opatrzoną odpowiednimi atestami i certyfikatami. Projektanci zastanawiają się, czy rodzice dadzą przekonać się do zabawek, które nic nie kosztują, bo są zwykłymi przedmiotami, które można znaleźć podczas spaceru w parku, w lesie, na plaży czy na podwórku.

Autorzy projektu „Zabawki Wszech Czasów” chcą udowodnić, że dzieci najwięcej korzyści czerpią z zabawy, która daje im możliwość wyboru, zabawy przedmiotami, które mogą same wybrać ze swojego otoczenia. Zwyczajne na pozór przedmioty – kamyki, sznurki i patyki – od lat przyciągają uwagę dzieci na całym świecie. Patyki, sznurki i kamienie są też w pewnym sensie symbolem prostej, nieskomplikowanej zabawki, która uruchamia wyobraźnię dziecka, skłania je do kreatywności.

12.04-3SZT_4

Źródło: www.pracowniak.pl/seria-zabawki-wszech-czasow/


Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com