11.05
2018

Akademia Florka: naucz się rozpoznawać drzewa


Współczesne, polskie dzieci są zazwyczaj doskonale obeznane z technologią. Zanim nauczą się chodzić, potrafią zmieniać paluszkiem bajki na tablecie. Zanim nauczą się czytać, potrafią zmienić babci dzwonek w telefonie, przełączać kanały telewizyjne i włączyć konsolę z grami. Martwi nas jednak bardzo, że te same dzieci które bez trudu rozróżniają iPhona od Samsunga, kiedy znajdą się w lesie umieją rozpoznać tylko “choinki”.

Chociaż może się wydawać, że umiejętności technologiczne są w dzisiejszych czasach bezcenne i wszystko można znaleźć w Google, nie należy rezygnować z przekazywania dzieciom wiedzy o otaczającym świecie. Trudno dbać i chronić coś, o czym nie mamy pojęcia.

Pragniemy dla naszych dzieci świeżego powietrza, czystych rzek i jezior, nie zaśmieconych lasów. Aby pokazać im wartość nieskażonej przyrody nauczmy je rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt z najbliższego otoczenia. Na początek warto zacząć od drzew. Skorzystajcie z naszej ściągawki i zamieńcie najbliższy spacer w interesującą, przyrodniczą wyprawę!

 

0D0C50BC-AA2A-4E3E-95F1-BCD854FEADF1

Jak sprawić aby dzieci zainteresowały się drzewami?

  • Zwracajcie uwagę na detale wyróżniające poszczególne gatunki – charakterystyczną korę (brzoza), łatwy do rozpoznania kształt liści (klon, kasztanowiec, dąb), pachnące kwiaty (bez, czeremcha, lipa) czy owoce.
  • Naucz dziecko rozróżniać drzewa liściaste od iglastych, porozmawiajcie o różnicach w wyglądzie, zrzucaniu liści i innych różnicach.
  • Obserwujcie zmiany jakie mają miejsce w związku ze zmieniającymi się porami roku. Obserwowanie jednego drzewa przez kolejne miesiące może być bardzo ciekawym przyrodniczym doświadczeniem.

 

2087738A-6486-4E47-A1B3-346A492F5ED5

Macie inne pomysły na zainteresowanie najmłodszych poznawaniem przyrody? Koniecznie opowiedzcie nam o nich w komentarzach. Już niebawem przygotujemy dla Was kolejne grafiki z innymi gatunkami roślin i zwierząt.