26.07
2017

Ekologiczne wakacje – 10 rzeczy które musisz wiedzieć


Co jest złego w pogłaskaniu odpoczywającej na plaży foki albo nakarmieniu kanapką niedźwiedzia na górskim szlaku? Dlaczego piknik na wyspie nie jest wcale dobrym pomysłem? Czy warto spróbować nieznanego gatunku ryby, którą dla specjalnych klientów przyrządza właściciel smażalni?

Na te i wiele innych pytań znaleźliśmy odpowiedzi w wakacyjnym poradniku WWF. Przyrodnicy zachęcają do spędzania urlopu w Polsce, sprzątania po wakacyjnych biwakach i niekupowania egzotycznych pamiątek wyprodukowanych kosztem przyrody. Oto dziesięć rzeczy które warto wiedzieć wyruszając na wakacje:

wakacje - morświn i fokaŹródło: Skyscrapercity.com

1. Co zrobić kiedy w czasie spaceru po plaży zauważymy na plaży niespotykane, morskie zwierze? Dzikich zwierząt nie wolno dotykać i niepokoić nawet wtedy, gdy są ranne. O napotkanej nad morzem foce lub morświnie należy powiadomić Błękitny Patrol WWF lub Stację Morską w Helu. Błękitny Patrol dyżuruje przez całą dobę pod numerem telefonu 795 536 009.

2. Nie ma to jak świeża rybka ze smażalni przy samej plaży. WWF Polska ostrzega jednak przed kupowaniem ryb zagrożonych wyginięciem. Najpewniej nie spotkamy ich często w menu, ale lepiej zachować czujność. Są one oznaczone “czerwonym światłem” w “Poradniku rybnym”: Jaka ryba na obiad – poradnik konsumenta.

3. Coraz popularniejszy nad polskim morzem stał się zwyczaj puszczania zapalonych lampionów. Nie jest to jednak rozrywka warta szkód jakie może uczynić. Lampiony stanowią zagrożenie pożarowe, a odpady, jakie pozostawiają w postaci cienkich drucików w poważny sposób zagrażają zwierzętom, które mogą się w nie zaplątać lub pomylić z pożywieniem.

4. Dalekie podróże związane są z większą emisja dwutlenku węgla. Warto rozważyć spędzenie lata w Polsce. Rekomendowanym przez WWF środkiem transportu jest pociąg, który obciąża środowisko w mniejszym stopniu niż samochód czy samolot.

5. Odwiedzane przez nas podczas wakacji miejsca muszą pozostać w takim samym stanie, w jakim je zastaliśmy. Pozostawione odpady, poza kwestią estetyczną, stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, które mogą mylić je z pożywieniem. Warto zabrać ze sobą worek na śmieci – zarówno na piesze wędrówki, jak i na spływy kajakowe. Jeśli zauważymy śmieci na trasie, nie wahajmy się zabrać ich ze sobą. Nie bądźmy też obojętni widząc zaśmiecających szlaki turystów.

6. Pływając kajakiem lub łódką, nie należy wchodź na rzeczne wysepki. Łachy to miejsce gniazdowania wielu ptaków, które potrzebują spokoju aby odchować młode. Schodź z kajaka czy łodzi tylko w wyznaczonych miejscach”.

7. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe i tablice informacyjne takie jak np. “Uwaga! Kraina żubra”, „Uwaga rysie” – przypominają one o możliwości przebywania dzikich zwierząt w pobliżu drogi.

8. Wędrując po górach, nie wolno schodzić ze szlaków. Górskie lasy są domem wielu dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi.  Schodząc ze szlaków niepokoisz je zatem, co jest zarówno niekorzystne jak i niebezpieczne. Gdziekolwiek jesteśmy, nie dokarmiajmy dzikich zwierząt.  Możemy być pewni, że w szczególności w pełni lata poradzą sobie doskonale bez naszej pomocy, natomiast ich oswajanie z miejscami przebywania człowieka rodzi konflikty, które mogą wręcz oznaczać dla nich wyrok śmierci.

9. Pamiętajmy również, że będąc w górskich czy mazurskich lasach nie musimy obawiać się wilków. Są to płochliwe zwierzęta, które unikają kontaktu z człowiekiem. Świetny węch, wzrok i słuch pozwalają im wyczuć obecność ludzi z daleka, na tyle szybko by uciec.

10. Kupując pamiątki z wakacji powinniśmy ustalić, czy na pewno są one produkowane przez lokalnych wytwórców, a nie przywożone z daleka, np. z Chin. Sprowadzenie takich przedmiotów wiąże się z dużym obciążeniem dla środowiska i może wiązać się z nieetycznym wykorzystywaniem ludzi. Bezwzględnie należy zrezygnować z pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak skóry, części ciała, skorupy czy koralowce. Jest to nielegalne i oznacza wspieranie kłusowników.

 

WWF odradza również kupowanie produktów zawierających olej palmowy, w tym kremów do opalania. Ekolodzy tłumaczą, że pod plantacje palm oleistych wycina się wielkie obszary lasów deszczowych, niszcząc naturalne środowisko wielu gatunków zwierząt, np. orangutanów.

“O powyższych zasadach powinno się pamiętać przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym. Przestrzeganie ich, nie wymaga od nas dużego zaangażowania, a w znaczący sposób, może sprawić, że nasze podróże nie będą miały negatywnego wpływu na przyrodę i pozwolą nam cieszyć się nią jak najdłużej”.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce oraz WWF Polska