14.04
2018

Florek rozpoznaje wiosenne kwiaty: w lesie, w mieście i w ogrodzie


Wiosna nie bez powodu uważana jest przez wiele osób za najpiękniejszą porę roku. W ogrodach, w lasach, na łąkach, a nawet na miejskich trawnikach pojawiają się różnokolorowe kwiaty. Rosną nieśmiało, nisko, przy samej ziemi. Niektóre przebijają się nawet przez śnieg.

IMG_4366

Pierwsze zobaczymy przebiśniegi, krokusy, pierwiosnki, przylaszczki, sasanki i zawilce. Kwitną one zazwyczaj jeszcze przed rozpoczęciem wiosny kalendarzowej. Kwiaty te uważa się za symbol budzącej się do życia przyrody. Są jednoznacznym sygnałem, że nadejście pierwszych, ciepłych dni nie każe na siebie długo czekać i pora rozpoczynać prace ogrodowe.  

Największej obfitości wiosennych kwiatów możemy spodziewać się w kwietniu. W ogrodach zakwitną kwiaty cebulowe: kolorowe tulipany, niebieskie szafirki i żółte żonkile. Trawniki zazielenią się i przyozdobione zostaną przez białe i różowe stokrotki.

Niedługo po tym, jak na drzewach pojawią się młode listki, w ogrodach zakwitną hiacynty i konwalie. Te ostatnie spotkamy również w lesie, powstrzymajmy się jednak przed ich zrywaniem – dzikie konwalie są w Polsce objęte ochroną. Na leśnych polanach będziemy mieli być może okazję zobaczyć także malutkie fiołki.

A jakie są Wasze ulubione wiosenne kwiaty?