06.07
2017

Gdzie wyrzucić ten odpad? Jak sortować, żeby nie zwariować?


Jakie zmiany związane z segregacją odpadów nas czekają? Do którego pojemnika powinien trafić karton po mleku? Czemu odpady są tak cenne? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z wprowadzonym w lipcu Wspólnym Systemem Segregacji Odpadów można znaleźć w darmowym, edukacyjnym e-booku „Jak sortować, żeby nie zwariować”.

Jak sortować żeby nie zwariować

Publikacja przygotowana we współpracy Steny Recycling, Ikea oraz magazynu „Cztery Kąty” wyjaśnia zawiłości związane z tematem segregacji odpadów i pomaga odnaleźć się w świecie recyklingu. Autorzy radzą, jaki system pojemników i oznaczeń zastosować w domu, by czynność ta była jak najprostsza i zajmowała jak najmniej czasu. Opisują fakty i mity związane z recyklingiem oraz przedstawiają listę odpadów kłopotliwych, tak aby ułatwić ich codzienne sortowanie.

W publikacji znajdziemy także, praktyczne rady dotyczące wystroju kuchni lub inspiracje do stworzenia własnych elementów dekoratorskich z niepotrzebnych przedmiotów, np.: pustych butelek po wodzie. Jeden z artykułów przybliża czytelnikom pojęcie gospodarki cyrkularnej, której realizacja jest jednym z celów stawianych sobie przez Unię Europejską na najbliższe lata.

Więcej na temat nowych zasad segregacji odpadów pisaliśmy w artykule: Cztery pojemniki dla każdego i drogie wysypiska.

Nowe zasady segregacji odpadów

Zgodnie z Wspólnym System Segregacji Odpadów, który wszedł w życie 1. lipca br., odpady komunalne będziemy segregować do czterech lub pięciu ujednoliconych dla całej Polski pojemników. Szkło kolorowe powinno trafić do pojemnika zielonego, papier – niebieskiego, tworzywa sztuczne i metale – żółtego, odpady biodegradowalne – brązowego oraz opcjonalnie białe szkło – białego. Wymiana starych pojemników na nowe nie może zająć więcej niż pięć lat, ale nawet na starych pojemnikach najpóźniej
do końca stycznia 2018 r. muszą pojawić się naklejki ułatwiające prawidłową segregację.

– Polska poddaje recyklingowi około 26 proc. odpadów komunalnych, a zgodnie z wymogami unijnymi do 2020 roku powinna zwiększyć poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia wybranych ich frakcji do 50 procent. Wprowadzone zmiany mają więc bezpośrednio wpłynąć na podniesienie tych poziomów. Wzorcowym przykładem w tym zakresie może być Szwecja, która na składowiska wysyła tylko 4 procent odpadów komunalnych – mówi Piotr Bruździak, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Stena Recycling.

Jak sortować, żeby nie zwariować?Źródło: ebook edukacyjny “Jak sortować żeby nie zwariować?

Korzyści z recyklingu

Wyższe poziomy odzysku odpadów mają przyczynić się do ochrony środowiska oraz bardziej zrównoważonego rozwoju. Materiały odzyskane z odpadów mogą być wielokrotnie wykorzystywane – szkło nieograniczoną liczbę razy, tworzywa sztuczne do 10 razy, a papier 6-7 razy. Recykling pozwala na ograniczenie: emisji dwutlenku węgla do środowiska, wykorzystania energii oraz powierzchni składowisk. Dla przykładu odzyskując szkło z jednej butelki można zaoszczędzić tyle energii, ile zużyłaby 100-watowa żarówka świecąca przez 4 godziny. Z kolei z materiału pozyskanego z 35 plastikowych butelek można wyprodukować 1 polarową bluzę.

Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony: stenarecycling.pl