04.02
2018

Pięć sposobów na ograniczenie plastiku (dla opornych)


Nie jest tajemnicą, że zalewa nas fala plastikowych śmieci. Kultura jednorazowości szerzy się na wszystkich kontynentach, w sklepach, szkołach, urzędach i domach. Plastik nie zna podziałów społecznych. Biedni i bogaci używają go każdego dnia.

Niby wiesz, że rozkłada się przez setki lat, że trudno pozbyć się go bez szkód dla środowiska, że zanieczyszcza wodę, zaśmieca plaże, a nawet powoli cię podtruwa. Jednak kiedy masz z niego zrezygnować napotykasz opór wewnętrzny. Przeszkodą jest przyzwyczajenie do wygodnego, łątwego życia. Dopóki pryzma plastikowych odpadów nie leży pod twoim oknem, w twoim ogrodzie, pod samym nosem, brakuje motywacji do zmiany codziennych nawyków.

0F75E049-6DC1-44AD-B3A8-DB746C6ED2FA

Poniższe porady są dla ciebie jeśli masz przekonanie do zmian, ale brakuje ci motywacji. Skorzystaj z nich również, jeśli razi cię opór bliskich przed ograniczeniem plastiku. Poniższe sposoby są łatwe i nie wymagają większych wyrzeczeń, więc jest szansa, że przekonasz do nich nawet teściową kochającą nade wszystko to co tanie i plastikowe.

1. Nie pij przez słomkę 

Jeśli nie słyszałeś jeszcze o tym, jak setki, tysiące, miliony plastikowych słomek szkodzą morskim zwierzętom, a chcesz wiedzieć, to z całą pewnością znajdziesz w Google właściwe informacje. Tymczasem jeśli chcesz poczuć się lepiej, zrobić pierwszy mały krok, być troszeczkę bardziej eko, to zapomnij o plastikowych słomkach. Jakoś dasz radę wypić prosto z kubka.

EC0EA56B-47A6-400B-8872-BFC8228F2FF0

 

2. Przyklej cenę do banana 

Czy naprawdę potrzebujesz pakować każde warzywo i każdy owoc do osobnej torebki? Myślisz, że zarażą się czymś od siebie jadąc do domu we wspólnej torbie? Jeśli kupujesz jedną paprykę, jedno jabłko, jedną marchewkę, ogórka czy kiść bananów, zamiast pakować każdą sztukę osobno do kolejnych foliowych torebek, przyklej cenę do skórki. Oprócz ograniczenia plastiku, oszczędzisz czas potrzebny na ich rozpakowanie. Obawiasz się zjedzenia kleju z etykiety? Nie jest on pewnie dużo gorszy od pestycydów, wosku, siarki i innych środków jakimi potraktowano warzywa i owoce zanim trafiły na sklepowe półki. W przypadku kleju dokładne umycie rozwiąże problem.

3. Zrezygnuj z plastikowych butelek

Nie chce ci się nosić własnej butelki z wodą ani kubka termicznego? A może uwielbiasz słodkie napoje? Trudno, nikt nie jest doskonały. Na początek spróbuj kupować napoje w szklanych opakowaniach – nie w plastiku, nie w foliowanych kartonikach ale właśnie w szkle. Wybór jest całkiem spory, nie tylko na półkach w dziale alkoholowym. Jak już oswoisz się ze szklaną butelką, zamień na szkło również inne opakowania – żurek zamiast w kartonie kup w butelce, a ogórki kiszone w słoiku zamiast foliowej torby.

9DBFA7DE-770E-41C5-BA3F-6C8633959EC8

4. Foliówkę wykorzystaj ponownie

Nigdy nie pamiętasz, żeby zabrać ze sobą torbę na zakupy i za każdym razem jesteś zmuszony kupować kolejne foliowe torebki? Bywa i tak. Zacznij od tego, że jedną z nich włożysz do torebki, kieszeni kurtki lub bagażnika w samochodzie. Tym sposobem jest większa szansa, że weźmiesz ją następnym razem do sklepu i wykorzystasz ponownie. Jeśli masz opory przed tym rozwiązaniem, zamiast wyrzucać, wykorzystaj foliówki do innych celów: zamiast worka na śmieci, jako ochraniacz przeciwdeszczowy siodełka rowerowego, wypełniacz do zimowych butów czekających latem w szafie…

5. Kupuj duże opakowania

Niektóre rzeczy bardzo trudno jest kupić w ekologicznych opakowaniach albo na wagę. Do tej grupy należą przede wszystkim kosmetyki i środki czystości, ale nie tylko. Jeśli to możliwe, kupuj większe, rodzinne opakowania tych samych produktów. To samo zrób jeśli upierasz się przy kupowaniu wody w plastikowych butelkach – kupuj duże baniaki zamiast zgrzewek kilku mniejszych butelek. Zasadę tę można zastosować także do innych produktów. Duży worek ryżu, torba makaronu czy karton proszku do prania powinny ograniczyć ilość zbędnych opakowań.


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.