12.10
2016

Florek edukuje: Dlaczego musimy oszczędzać wodę?


Czy słyszeliście kiedyś zdanie: Ziemia nie jest studnią bez dna? Jako dziecko usłyszałam je w serialu “Cudowne lata” i wtedy po raz pierwszy nad tym pomyślałam. Teraz już wiem, co to znaczy. Dlaczego musimy oszczędzać wodę? Nawet nie wszyscy dorośli to wiedzą!

Spójrzcie na globus. Stanowczo na Ziemi jest mnóstwo wody! Byłam ciekawa, jak ten fakt ocenią moje dzieci i zapytałam je: Po co oszczędzać wodę, skoro jest jej tak dużo? Przecież woda w oceanach jest słona, nie możemy jej pić! – powiedziała moja córka. No właśnie. A to dopiero początek problemów z ilością wody na Ziemi.

Niektórzy twierdzą, że wody nie trzeba oszczędzać, bo jej ilość na Ziemi jest niezmienna. Woda nie wyparowuje w kosmos! Solidnie się mylą.

 

sunrise over the earthZiemia – a na niej i wokół niej mnóstwo wody! Ale nie każdej się napijemy

 

Woda – ale co to znaczy?

Tak naprawdę słowo “woda” ma mnóstwo znaczeń. Oczywiście woda cieknie z naszych kranów, w wodzie chlapiemy się latem i woda spada na nas, gdy niebo tak ponure, jak to ostatnio się zdarza. Ale nie tylko! To masa wody, która nieprzerwanie krąży na Ziemi, to również słona woda z oceanów i mórz, para w postaci chmur unosząca się na niebie. Woda wodzie zatem nierówna. Nie każdą się możemy napić lub umyć.

 

sky-264778_960_720Najwięcej wody na Ziemi znajduje się w oceanach – i tu najczęściej pada deszcz

 

Ile tak wody nadaje się do picia?

Tu musimy zestawić liczby. Inaczej się nie da.

  • 97% wody na Ziemi jest słona,
  • 3% to woda słodka, którą teoretycznie możemy pić.

Te 3% słodkiej wody, która nam pozostaje – jak z nią jest naprawdę?

  • 77% z niej to woda w lodowcach,
  • 1% to woda powierzchniowa rzek i jezior na Ziemi,
  • 22% to woda głębinowa, ta ze studni, którą możemy pić.

Podsumowując – z niebotycznej ilości wody na Ziemi pozostaje nam do picia tylko jej 0,7%! Prawda, że to już nie jest tak dużo? Jeżeli uzmysłowimy sobie, że te podziemne źródła wody powoli się odnawiają, a wyczerpują szybko… Tak, wodę musimy oszczędzać. Po prostu. Tymczasem potrzebujemy jej coraz więcej.

 

water-1654100_960_720Byłoby pięknie, gdybyśmy z każdego źródła mogli się napić…

 

Jak podróżuje ziemska woda?

Słońce ogrzewa Ziemię i znajdującą się na niej wodę, a wtedy ona paruje. Gdy już spadnie na Ziemię w postaci deszczu, część największa część dostanie się oceanom. Co dla lądów? Znów liczby!

  • 1/3 opadu natychmiast wyparuje,
  • 1/3 spłynie do mórz, rzek i jezior,
  • 1/3 dostanie się do źródeł głębinowych, czyli tam, gdzie jej tak potrzebujemy.

Czy słyszeliście w ostatnich latach częste narzekania na rzadkie opady deszczu? Oczywiście bardziej lubimy słoneczne dni. Ale jeżeli długo nie pada deszcz, co zasili podziemne źródła wody? Dlatego w regionach, gdzie pada najmniej, np. w Afryce, ludzie umierają z pragnienia.

Podziemne źródła wody mogłaby zasilić zieleń – dzięki obecności lasów mniej wody paruje, a więcej jej zostaje w glebie. Ale na Ziemi więcej się wycina niż sieje. I tak znów tracimy cenną wodę pitną.

 

drought-780088_640W niektórych miejscach świata ludzie już umierają z pragnienia

 

Czy woda wsiąkająca w Ziemię nadaje się od razu do picia?

Niestety, tak pięknie nie jest. Tam, gdzie ludzkość nie ma dostępu do dobrych toalet, ujęć wody pitnej jest coraz mniej, tak wiele jest zanieczyszczeń.  Na każdym skrawku Ziemi do ujęć wody pitnej spływają też nawozy i środki ochrony roślin, metale ciężkie, trujące gazy. Wody do picia jest więc coraz mniej.

 

well-930052_960_720Kiedyś wodę ze studni można było od razu pić, teraz to już nie tak oczywiste

 

Każdy, nawet najmniejszy krok do tego, by zaoszczędzić wodę, jest cenny i potrzebny. Cóż nam po całej wodzie Ziemi, jeżeli tak niewiele z niej nadaje się do picia, a ta, która została, ciągle ubywa?

W najbliższych tygodniach nasz pomocny ptaszek Florek będzie pomagał Wam znaleźć sposoby na zaoszczędzenie wody. Będziecie mogli uczyć się sami, wraz z Wami może też się uczyć cała rodzina! To jak? Wchodzicie w to? Florek ma pełno pomysłów i będzie się nimi dzielić! Przekażecie je dalej?

 

florek

 


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.