UlicaEkologiczna.pl
Edukacja ekologicznaOchrona środowiska

Efekt Jeziora

Na wybrzeżu notuje się jedną z najmniejszych liczb dni z pokrywą śnieżną w kraju. Również dni z opadem śnieżnym jest niewiele. Winny jest Bałtyk, który ogrzewa zimą nadbrzeżne regiony. Jednakże zimą zdarza się, że na bałtyckich plażach i obszarach przyległych rejestruje się najgrubszą pokrywę śnieżną. Przyczyną jest zjawisko, zwane „Efektem Jeziora.

„Efekt Jeziora” zachodzi wtedy, gdy nad rozgrzane wody jeziora (lub małego morza) spływa bardzo chłodne powietrze. Dochodzi wtedy do silnej konwekcji (piętrzenia chmur). Przyczyną zjawiska jest duża pojemność cieplna wody. Zbiorniki są olbrzymimi rezerwuarami ciepła. Schładzają się i ogrzewają dużo wolniej niż masy powietrza. Znamy to z własnego doświadczenia. Latem morze, jeziora, są zazwyczaj chłodniejsze od powietrza i schładzają okolicę. Dlatego tak niewiele dni gorących notowanych jest na wybrzeżu. Zupełnie inną sytuację mamy jesienią i zimą. Akweny oddają wtedy zgromadzoną energię latem i ogrzewają okolicę. Wolniejsze wychładzanie się dużych zbiorników jest szczególnie istotne w kontekście wystąpienia „Efektu Jeziora”. Gdy na morzem (jeziorem) wędruje zimna masa powietrza, zazwyczaj o arktycznym pochodzeniu, dochodzi do dużego gradientu temperatury w atmosferze. Powietrze przylegające do tafli wody ogrzewa się, zbiera parę wodną i unosi się do góry. Następnie ochładza się i powstają chmury kłębiaste, a następnie chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus. Te chmury przynoszą w pasie wybrzeża (a nawet są w stanie „wejść” w głąb lądu na kilkadziesiąt kilometrów) intensywne opady w postaci śnieżyc, którym nawet w środku zimy mogą towarzyszyć wyładowania atmosferyczne. Opady mogą trwać kilka godzin, a w skrajnych warunkach mogą utrzymywać się nawet 2-3 dni.

Zjawisko to występuje bardzo często w Krainie Wielkich Jezior w USA i Kanadzie. Gdy śledzimy doniesienia o ataku zimy za oceanem, bardzo często pokazywane są obrazy miast w strefie brzegowej jezior zasypanych nawet dwumetrową warstwą śniegu. Morze Bałtyckie jest na tyle małe, że ww. zjawiska również można określić mianem „Efektu Jeziora”. W polskiej strefie wybrzeża opady nie są aż tak intensywne jak nad amerykańskimi Wielkimi Jeziorami, jednakże, jak na warunki nizinnej Polski, zakumulowana pokrywa śnieżna związana z opisanymi śnieżycami bywa imponująca i może spowodować wzrost pokrywy śnieżnej o kilkadziesiąt centymetrów. Wczoraj byliśmy świadkami takiej śnieżycy. Imponujące zjawisko!

źródła:

https://en.wikipedia.org/wiki/Lake-effect_snow#North_American_Great_Lakes

https://lowcyburz.pl/2016/11/27/sniezny-efekt-jeziora-co-o-nim-wiemy/

https://pl.qaz.wiki/wiki/Lake-effect_snow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji