UlicaEkologiczna.pl
Zdrowy tryb życia

ekoHIT: Furoshiki – zapakuj, zawiąż, załóż

Czy wiedzieliście, że pakowanie i przenoszenie rzeczy może być prawdziwą przyjemnością, a nawet kreatywną zabawą? Dzięki tradycyjnej japońskiej chuście furoshiki w ekologiczny sposób można zapakować i przenieść książki, prezent, zakupy.

Można zrobić z niej też pasek lub nosić na głowie. Na setki sposobów.
Furoshiki to tradycyjna japońska chusta, której historia sięga VIII  w. n.e. , ale prawdziwą karierę zrobiła w Japonii w epoce Edo (1603-1868). Nazwa furoshiki powstała z połączenia dwóch wyrazów: furo, czyli łaźnia, i shiki – rozłożenie, początkowo furoshiki była bowiem używana do zawijania ubrań i mokrych ręczników w łaźniach publicznych, dopiero potem przejęli ją kupcy i handlarze. Furoshiki to rzecz genialna w swej prostocie – tworzy ją kawałek materiału (chusta) w formie kwadratu lub prostokąta o podobnej długości boków. W furoshiki można zapakować wszystko – od prostych kształtów (takich jak poduszka lub książka), po butelki i bukiety kwiatów. Z furoshiki można też zrobić efektowną torbę, równie praktyczną jak gotowe torby na zakupy, ale dużo bardziej oryginalną. Odpowiednio udrapowana furoshiki może stać się częścią garderoby albo ozdobą włosów. Ostatecznie można po prostu nakryć nią stół albo powiesić na ścianie.
Nie istnieje jedyny „słuszny model” furoshiki – furoshiki występuje w wielu rozmiarach: może być mała jak dłoń lub wielka jak prześcieradło. Do wykonania furoshiki używa się też różnego rodzaju tkanin: od bawełny, wiskozy i nylonu po krepę i jedwab, niejednokrotnie pięknie, ręcznie malowanych.
Furoshiki jest oczywiście najbardziej rozpowszechniona w Japonii (choć po wprowadzeniu na tamtejszy rynek jednorazowych reklamówek jej popularność nieco spadła, ale ostatnio znowu powraca). W 2006 roku do noszenia furoshiki zachęcała Yuriko Koike, japońska minister środowiska. Pani minister zaprezentowała nawet stworzoną przez siebie tkaninę furoshiki, by zachęcić Japończyków do jej noszenia.

Sposoby wiązania furoshiki

Trudno jednoznacznie określić liczbę możliwych wiązań furoshiki, bo wydaje się, że w przypadku tej chusty wszystko jest możliwe. Można przyjąć, że znajomość 14 metod składania furoshiki pozwala w pełni cieszyć się jej możliwościami. Poniżej prezentujemy grafikę pokazującą najpopularniejsze metody wiązania furoshiki

oraz krótki filmik instruktażowy
Furoshiki gift wrapping from RecycleNow on Vimeo.

Wykorzystanie furoshiki na co dzień

Furoshiki ściśle wpisuje się w japońską kulturę i tradycję oraz etykietę zabraniającą dawania prezentów bez opakowania. Japończycy przykładają ogromną wagę do zasad dobrego wychowania – osoba obdarowana prezentem zawiniętym w piękną, oryginalną chustę furoshiki wie, że powinna w krótkim czasie odwdzięczyć się tym samym. Jeszcze do niedawna rodzice panny młodej byli zobowiązani podarować młodej parze specjalnie przygotowaną furoshiki, zdobioną motywami przynoszącymi szczęście i pomyślność (takimi jak żurawie, sosny czy fale morskie). Dzisiaj wielu gości weselnych przynosi prezenty zapakowane w furoshiki, ale chustę zabiera do domu, a sami Japończycy wciąż nie są zgodni, czy właśnie takie zachowanie jest właściwe, a furoshiki nie powinna w każdych okolicznościach stanowić części prezentu.
Japończycy używają furoshiki także jako praktycznego zabezpieczenia przenoszonych rzeczy. W furoshiki można wygodnie przenosić nawet kruche i delikatne przedmioty, takie jak butelki. Po prostu składa się chustę w określony sposób, mocno wiąże jej rogi i gotowe – zapakowana rzecz jest bezpieczna, a przenoszenie komfortowe.
Jednym z najpopularniejszych w Japonii zastosowań furoshiki jest też opakowywanie w nią pudełek śniadaniowych (bentō), dodatkowo chustę można wykorzystać jako narzutę na stół podczas przerwy śniadaniowej.
Furoshiki to doskonała, ekologiczna alternatywa dla plastikowych i papierowych toreb, a nawet materiałowych toreb wielokrotnego użytku. Ogromny wybór rozmiarów, wzorów i kolorów sprawia, że jeśli zdecydujecie się na zakup chusty furoshiki, możecie mieć raczej problem z poprzestaniem na jednej, a nie ze znalezieniem odpowiedniej. Mnogość zastosowań furoshiki sprawia z kolei, że ta skromna w formie chusta zasługuje naszym zdaniem na tytuł prawdziwego ekoHITu.
Ceny furoshiki są różne w zależności od rozmiaru, producenta i materiału, z której została wykonana.
Najtańsze furoshiki (w przecenie za mniej niż 10 dolarów) kupisz tutaj:
http://furoshiki.com/ i tutaj: http://www.furochic.com/index.php (w sklepie Furochic zaopatrzysz się też w książkę na temat metod wiązania furoshiki).

Nam idea furoshiki bardzo się podoba. Nawet jeśli nie macie oryginalnej chusty rodem z Japonii, w roli furoshiki sprawdzi się każda inna odpowiednio mocna chustka. Jesteśmy ciekawi, czy używacie furoshiki i jak ją oceniacie. Czy furoshiki może stać się w naszym kraju realną alternatywą dla zwykłych toreb? Czekamy na Wasze komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wybór redakcji