20.04
2011

„Las Rąk” – galeria rękodzieła i „recyklingu”


Reklamowany jako pierwsza w Polsce stacjonarna galeria rękodzielnicza „Las Rąk” znajduje się w ścisłym centrum miasta. Na miejscu okazuje się, że wewnątrz nie ma takiej rzeczy, której artyści nie potrafiliby wykorzystać po raz drugi.

Z suwaków powstają tu broszki, a z krawata bransoletki. Ale także patery z płyt winylowych, kolczyki z kapsli z zalaminowanym i wmontowanym obrazkiem, naszyjniki ze starych banknotów, biżuteria z plastikowych butelek, barwne torby – cuda wyplecione z obrzydliwych plastikowych jednorazówek i stare guziki z babcinej sukienki jako oryginalne klipsy. O twórczym recyklingu artyści wystawiający w galerii swoje prace wiedzą naprawdę dużo. Nie ma tu byle czego. Przedmioty są piękne, finezyjne, nie do powtórzenia. W „Lesie Rąk” znajduje się ponad 30 tys. przedmiotów.

Od debiutanta po profesora

– Promujemy zarówno profesorów akademii, jak i tych młodych debiutujących. Artyści pochodzą z całej Polski. Szukaliśmy ich w Internecie, na blogach, jarmarkach, targach, teraz sami się do nas zgłaszają – podkreśla Zofia Borucińska-Hrycyk, pomysłodawczyni i założycielka sklepu „Las Rąk”.

Las Rąk

Za 5 tys. można kupić wielką designerską lampę Jacka Andrzejewskiego, ucznia Hasiora i Rząsy. Ale za 5 złotych kupimy kartkę z tancerzami wycinaną ręcznie, guzik ceramiczny czy folkowe magnesy. – Klienci chwalą nas, że jesteśmy niedrodzy Wszystko powstaje w pojedynczym egzemplarzu. Przywracamy etos utracony polskiemu rękodziełu artystycznemu – dodaje właścicielka.

Co z naszymi rękoma?

Bo w „Lesie Rąk” nie tylko się kupuje. Być może odkryjemy, że sami mamy bardzo utalentowane dłonie, np. na warsztatach biżuteryjnych, gdzie z kamieni, metalu, srebra czy drutu powstaną kolczyki, bransoleta lub wisior.

Las Rąk

Na innych zajęciach wyczarujemy papier czerpany z dodatkami kwiatowymi, w różnych kształtach, kolorach, warsztatach i fakturach. Według własnego projektu można też stworzyć niepowtarzalną koszulkę i torbę. Wniosek nasuwa się jeden – nie wyrzucaj niczego, nie produkuj śmieci – tylko wpraw w ruch własne ręce!

„Las Rąk”

ul. Hoża 41, domofon 100,  Warszawa

Godziny otwarcia:  wt.-pt. godz. 11-19, sob.-niedz. godz. 11-17

www.lrlr.pl

Las Rąk