Do Rezerwatu Ścisłego można wejść wyłącznie z przewodnikiem – w grupie lub indywidualnie. My szczególnie polecamy Sóweczkę, Czajkę i Basię – sprawdzeni ludzie z ogromną wiedzą i sercem.
Najlepiej wybrać się do Rezerwatu możliwie jak najwcześniej, wtedy macie szanse uniknąć tłumów zwiedzających, a jednak kontakt z lasem bez tłoku jest najbardziej wyjątkowy.
Więcej zdjęć z RŚ znajdziecie tutaj i tutaj.
2. Szlak przez Rezerwat Wysokie Bagno, Białowieża
Króciutka za to malownicza trasa zaczynająca się niedaleko hotelu Białowieski. Idealna na przebieżkę o świcie, przed śniadaniem i podziwianie budzącej się do życia przyrody.
Rezerwat Wysokie Bagno chroni bór świerkowo-torfowcowy wraz z licznymi gatunkami roślin. Tutaj po raz pierwszy trafiliśmy na storczyka dzikusa. Na trasie przechodzimy mostem na Narewce – idealny moment na krótki pit stop i spokojne rozejrzenie się wokoło oraz wsłuchanie się w tętno Puszczy. Jeśli wstaniecie odpowiednio wcześnie zastaniecie nad Narewką jeszcze wiszącą mgłę.
3. Szlak Żebra Żubra, Białowieża
Jadąc z Białowieży w stronę Teremisek, tuż za białowieskimi zabudowaniami początek ma trasa przyrodnicza Żebra Żubra. To pierwsza trasa przyrodnicza wytyczona w Polsce (lata 70. XX w.), ma około 4 km długości. Jest to jedna z chętniej odwiedzanych tras przez turystów. Chyba tylko raz, zimą zdarzyło się, że nie spotkaliśmy tam żywego ducha.
Szlak prowadzi głownie przez tereny podmokłe – lasy olszowe i olszowo-jesionowe. Praktycznie przez całą trasę poruszamy się pod drewnianej kładce. Co bardziej wprawny obserwator wychwyci malutkie, cudaczne śluzowce, grzyby wyjęte wprost z bajek o leśnych skrzatach, przeróżne mchy, na które aż chciałoby się położyć i wiele gatunków ptaków.
4. Skansen, Białowieża
Poza przyrodniczo punktem wartym odhaczenia jest skansen w Białowieży, tym bardziej, że jest na trasie do Żeber Żubra.
Skansen jest własnością prywatną i można w nim podziwiać architekturę drewnianą ruskiej ludności Podlasia. Na terenie skansenu są trzy w pełni wyposażone chaty, wiatrak koźlak, stodoła, kaplica prawosławna i majsternia. Dochodząc na kraniec skansenu trafimy nad Narewkę, gdzie przy drobinie szczęścia może śmignąć nam przed oczami zimorodek, a w wodzie może brodzić czapla.
5. Miejsce Mocy, Białowieża
Na trasie Białowieża-Hajnówka, tuż za Białowieżą po lewej stronie można zobaczyć drogowskaz do Miejsca Mocy. Jedziemy kawałek leśną drogą, aż docieramy do parkingu, gdzie zostawiamy auto i już pieszo wędrujemy do Miejsca Mocy podążając za oznaczeniami. Wędrówka w obie strony, to około 3 km.
Po drodze do Miejsca Mocy zobaczycie betonowy pomnik z prawosławnym krzyżem i odciskiem bosej stopy. Według niektórych przekazów związany jest z tajemniczym wypadkiem przy budowie kolei ponad 100 lat temu.
Miejsce Mocy, to miejsce naładowane silną pozytywną energią, dzięki której szybciej wypoczywamy i regenerujemy naszą wewnętrzną moc, a także silniej niż zwykle czujemy naszą intuicję. Zobaczycie tam drzewa o niezwykłych kształtach, bogato porośnięte mchami oraz kamienny krąg. Wg. niektórych badaczy to Miejsce Mocy było miejscem kultu pradawnych Słowian, którzy oddawali cześć roślinom i zwierzętom.
6. Szlak Wokół Uroczyska Głuszec, Stare Masiewo
Warto ruszyć z Białowieży na północ Puszczy do Starego Masiewa i dalej na szlak Wokół Uroczyska Głuszec. Trasa ma niecałe 6 km, prowadzi wokół dawnej ostoi głuszców. Szlak wiedzie przez Polanę Masiewską, a przez część trasy towarzyszą nam dawne tory kolejki wąskotorowej – na trasie jest też ekspozycja kolejki. Po drodze mijamy również dawny cmentarz ewangelicki (trzeba na chwilę nieco zboczyć z trasy) oraz ostoję żubrów.
Poza samym szlakiem niewątpliwą atrakcją jest wieś Stare Masiewo ze swoim klimatem z dawnych lat i starą drewnianą zabudową. Na niektórych podwórkach można zobaczyć jeszcze żurawie studzienne.
7. Szlak św. Eustachego, Gruszki
Obok Narewki, w Gruszkach swój początek ma szlak turystyczny – Złoty Szlak św Eustachego. Trasa tworzy ok. 11 kilometrową pętlę. Po drodze mijamy piękne puszczańskie drzewostany i niesamowicie klimatyczne rozlewiska rzeki Braszczy, dla których bardzo lubię tam wracać.
W Gruszkach, nieopodal parkingu jest wieża widokowa, z której można dojrzeć jelenie, sarny i liczne ptaki. Przy parkingu jest także herbarium i mini sad z pysznymi jabłkami
8. Park Pałacowy i sama Białowieża
W samej Białowieży nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia. Na pewno dobrze skierować swoje kroki do Parku Pałacowego, Muzeum Przyrodniczego oraz odrestaurowanej zabytkowej stacji Białowieża Pałac.
Pięknym miejscem jest też zabytkowy dworzec Białowieża Towarowa z 1903 roku, w którym mieści się obecnie restauracja Carska.
W ramach atrakcji można też wsiąść na drezynę, napędzać ją siłą własnych mięśni i przemierzać jedną z wybranych tras przy okazji podziwiając piękno Puszczy. Więcej informacji o drezynach tutaj.
Typowo turystycznym punktem, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi jest Rezerwat Pokazowy, gdzie można zobaczyć m.in. żubry, wilki, rysia i łosie. W zeszłym roku otwarty został nowoczesny budynek z częścią edukacyjną i multimedialnymi atrakcjami nie tylko dla dzieci
My osobiście wolimy podziwiać zwierzęta na wolności, jednak jest mnóstwo osób, dla których Rezerwat Pokazowy będzie idealnym rozwiązaniem.

9. Wschód słońca
Wstańcie przed świtem i wyjdźcie w przyrodę. Do lasu, nad rzekę, na Polanę Białowieską, na łąkę, na pole… gdziekolwiek. Gwarantujemy, że będzie pięknie, że będzie wyjątkowo i że zobaczycie coś czego nigdy wcześniej nie widzieliście i nigdy później nie zobaczycie – będzie niepowtarzalnie. Cieszcie się drobiazgami, bądźcie uważni i doceniajcie chwilę.

Po więcej zdjęć puszczańskich atrakcji zajrzyj na blog Leśne Licho!