05.05
2015

Nora Djurgården – najbardziej zielony adres!


Nora Djurgården to sztokholmska wyspa, która przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów. I nic dziwnego – to urokliwe, skąpane w zieleni miejsce, teren dawnych łowów królewskich. Potem król Jan III Waza utworzył tu park zwierząt, stąd nazwa wyspy (Djurgården to po polsku Zwierzyniec). Jednak to od 2012 roku Djurgården stała się najbardziej zielona.

NDS_minskar_avfallet_med_avfallskvarnar-Matkvarn

To w tym roku właśnie władze Sztokholmu oddały mieszkańcom dziesięć tysięcy ekskluzywnych mieszkań komunalnych – warunek zamieszkania w nich jest jeden: prowadzenie konsekwentnie zdrowego i przyjaznego naturze stylu życia.

Co to oznacza? Sortowanie śmieci, kupowanie ekologicznych produktów i rezygnację z poruszania się samochodem, a także gotowość na oparcie się jedynie na odnawialnych źródłach energii. Mieszkańcy muszą także starać się zminimalizować ilość odpadów z ich gospodarstw domowych. Wspomagają ich w tym indywidualni doradcy, wszyscy zostali również przeszkoleni na specjalnych zajęciach edukacyjnych.

Idee i zasady przyświecające założeniu zielonej dzielnicy zyskały wielu entuzjastów. Ale znaleźli się i przeciwnicy, którzy uznali, że niektóre z rygorystycznych zasad zakrawają na zapędy totalitarne pomysłodawców projektu.

W polskiej rzeczywistości jednym z najtrudniejszych do przejścia obostrzeń byłoby zapewne pogodzenie się z faktem posiadania jedynie połowy miejsca parkingowego przez mieszkańca. A jakie jest Wasze zdanie? Gotowi bylibyście zamieszkać w zielonej dzielnicy?