24.07
2012

Weekend 27-29 w Zielonym Jazdowie w parku CSW


Najbliższy weekend w Zielonym Jazdowie to kolejna porcja nie tylko ekologicznych atrakcji. Przed Zamkiem Ujazdowskim zagra grupa Fat Burning Step. CSW zaprasza też na projekcję dokumentu „Recepta na klęskę”. Poza tym w programie debaty, warsztaty kulinarne, lekcja jogi, masaż tajski oraz wiele innych wydarzeń.

Zielony Jazdów to nowa plenerowa miejscówka stworzona dla warszawiaków na wakacje. Głównym jego punktem jest pawilon, zaprojektowany specjalnie na potrzeby projektu przez Rirkrita Tiravaniję, wybitnego artystę tajskiego pochodzenia. W środku znajduję się funkcjonujący codziennie bar. Przed nim zorganizowano przestrzeń tak, by służyła odpoczynkowi i relaksowi – rozstawiono leżaki, rozwieszono hamaki i kokony zrobione ze starych banerów reklamowych.

Zielony Jazdów to bogaty program oferujący różnorodne aktywności. W piątek, 27 lipca odbędzie się projekcja filmu „Recepta na klęskę”. Dokument opowiada historię rodzinny, która w imię ekologicznych przekonań zmienia swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. W sobotę zaś zagra zespół Fat Burning Step. Ich muzyka to elektroniczne brzmienia dopełnione energetycznym wokalem Marii Payne. Program tego weekendu dopełniają debaty, warsztaty łatania dętki, zajęcia jogi, masaż tajski oraz warsztaty kulinarne o ziołach i kwiatach jadalnych organizowane przez Slow Food Youth.

Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – jest bezpłatny. Podczas weekendów galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

WEEKEND 27-29 LIPCA

27 lipca, piątek

18:00 – 21:00 Slowfoodowe kolacje piątkowe – Slow Food Youth

Zapraszamy do wspólnego gotowania i biesiadowania. Goście organizują swoje jedzenie, koc i zapraszają znajomych, przyjaciół, rodzinę. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni – poprosimy uczestników aby przynieśli potrawy i produkty, które do niego nawiązują, w soboty i niedziele zorganizujemy tematyczne warsztaty. Tym razem będą to Zioła i kwiaty jadalne. Podczas wydarzeń piątkowych obecni będą animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food. Wydarzenie ma charakter otwarty.

20:00 Spotkanie z ekspertem: Ludomir Duda “Ekodom na polską kieszeń” + dyskusja

Dom, którego budowa i eksploatacja nie degeneruje środowiska naturalnego to nie utopia. Możemy zracjonalizować zużycie energii i wody i zmniejszyć koszty eksploatacji o 70%. Nawet w naszej strefie klimatycznej opłaca się przetwarzanie energii słonecznej na ciepło. A dom energooszczędny to nie tylko racjonalny wybór ekonomiczny, ale i etyczny. Polscy projektanci postawili sobie za cel stworzenie technologii taniej, swój projekt nazwali “Autonomiczny Dom Dostępny”.

Dr Ludomir Duda, termodynamik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkunastu patentów, w tym rewelacyjnej w skali światowej mgłowej technologii gaszenia pożarów Telesto®. Pionier ekologicznego budownictwa i rolnictwa, popularyzator idei budownictwa energooszczędnego, inicjator budowy pierwszej w Polsce korzeniowej oczyszczalni ścieków dla budynku użyteczności publicznej. Organizator i pierwszy prezes Fundacji Poszanowania Energii. Członek Rady Zarządzającej Polskiego Klubu Kogeneracji.

21:00 Kino: Recepta na klęskę/Katastrofin aineksia, reż. John Webster, Dania/Finlandia 2008

John Webster przekształca całą swoją rodzinę w gromadę królików doświadczalnych. Przekonuje swoją rodzinę do tego, żeby na rok przeszli na dietę z niską zawartością dwutlenku węgla. John, jego żona i dwójka dzieci starają się prowadzić normalne życie na przedmieściach, unikając zużycia ropy naftowej i jej pochodnych. Chociaż zmiana stylu życia zmniejsza zużycie dwutlenku węgla przez rodzinę o połowę, pociąga za sobą także inne konsekwencje. Skala eksperymentu zaczyna być przytłaczająca.

28 lipca, sobota

Slow Food Youth Minitarg warzywno-owocowy

Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW będą mogli kupować w ciągu dnia podczas trwania innych wydarzeń w ramach projektu Zielony Jazdów.

11:00 – 13:00 Warsztaty Projekt Zębatka – Łatanie dętki (tylko dla kobiet)

13:30 – 16:00 Warsztaty Projekt Zębatka – Łatanie dętki (warsztat otwarty)

Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli, weź ze sobą 5zł składki na materiały. Klucze, łatki, łyżki do opon i pompki będą na miejscu, ale jeśli przyniesiesz własne, nie będziesz musiał/a czekać w kolejce.

Formuła zajęć: 10 osób pracujących w parach przy swoich rowerach, 3h, 2 prowadzące.

Teoria I: Ogólna budowa roweru (w tym podstawowe nazewnictwo); budowa koła rowerowego; czemu nie powinno się jeździć na flakach?; pokazanie tutoriala filmowego „jak wymienić dętkę rowerową”.

Zadanie 1.Odkręcenie koła w rowerze, zdjęcie opony i wyjęcie dętki, przykręcenie koła (+ zależnie od roweru: ustawienie przerzutek, hamulców, napięcie łańcucha, założenie obudowy)

Zadanie 2. Łatanie dziurawej dętki

Teoria II: Czyszczenie i smarowanie – jak czyścić poszczególne części, jak często, czym.

Zadanie 3. Czyszczenie i smarowanie (bez rozkręcania poszczególnych części).

14:00 – 15:30 – Warsztaty kulinarne dla dorosłych – Zioła i Kwiaty Jadalne – Slow Food Youth

Aromatyczna wyprawa po świecie ziół – znanych i nieznanych. Podczas warsztatów poznamy niesamowite jadalne kwiaty, oraz odkryjemy dzikie zioła rosnące wokół CSW. Warsztaty dla dorosłych prowadzi Kuba Korczak.

16:00 – 18:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza

Solar Heater/Solar Panel

Solar Heater

Prosta konstrukcja przypominająca kwiat origami, który przekierowuje energię słoneczną w jeden punkt. Dzięki słonecznemu grzejnikowi możemy zagotować wodę bez użycia prądu.

Solar Panel

System ogrzewający wodę poprzez wykorzystanie energii słonecznej, prawa grawitacji i unoszenia się ciepła do góry.

20:00 Spotkanie z ekspertem: Paweł Bernat “Filozofia zrównoważonego rozwoju” + dyskusja

Celem wykładu jest odpowiedź na pytanie dlaczego, w sensie etycznym, należy żyć zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, co sprawia, że powinniśmy, jako jednostki, społeczności czy wreszcie gatunek pójść właśnie w tym kierunku? Moralność, a w konsekwencji etyka, jako systematyczna (normatywna) refleksja nad moralnością, podlega zmianom. Zmieniające się okoliczności (środowiskowe, społeczne, ekonomiczne, technologiczne), nowa rzeczywistość staje się wyzwaniem w sensie moralnym.

Paweł Bernat jest z wykształcenia filozofem i islamistą. Był stypendystą m.in. Fundacji Rządu Księstwa Liechtensteinu oraz Fundacji Szejka Al-Maktoum. W 2005 r. obronił pracę doktorską z etyki technologii (IAP). Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień z pogranicza filozofii i etyki techniki i technologii, zrównoważonego rozwoju oraz towarzyszących mu (sprzyjających bądź negujących) ideologii. Realizował m.in. projekty „Etyka zrównoważenia dla przyszłych systemów energetycznych” (Techniczy Uniwersyt w Eindhoven w Holandii, 07.2007-06.2008) czy “Technologie zrównoważonego rozwoju w perspektywie etyki” (tzw. Granty Norweskie, IAP, Liechtenstein, 07.2010-06.2011).

21:00 Koncert FAT BURNING STEP

Fat Burning Step to organiczne spojrzenie na dubstep/dub oraz muzykę świata, kolaboracja wrocławskich muzyków ze zjawiskową wokalistką o angielsko-greckich korzeniach, Marią Payne oraz szwajcarskim producentem Roli Mosimannem. Projekt swymi korzeniami sięga elitarnej imprezy Bass Day Uk 2007 w Manchesterze, w ramach której wystąpił lider Fat Burning Step, basista Radek ‘Bond’ Bednarz.

29 lipca, niedziela

11:00 -Yoga, Tai Chi, Kalari / Astanga Yoga + Masaż Tajski / Thai Sun

11:00 – 12:30 Slow Food Youth Slowfoodowe niedziele dla dzieci – warsztaty

Zajęcia rozwijają dzieci manualnie, otwierają je na nowe smaki i zapachy, w przyjazny sposób uczą kultury jedzenia i wspólnego gotowania posiłków.

Warsztaty dla dzieci prowadzi Grzegorz Łapanowski.

13:00 – 15:00 Warsztaty z konsensusu – Warszawskie Kooperatywy Spożywcze

Dla osób chcących działać lub już działających w grupie o niehierarchicznej strukturze. Umiejętność dochodzenia do konsensusu potrzebna jest w oddolnych działaniach, wspiera równość i sprzyja współpracy. Warsztaty będą polegać na rozmowie o samoorganizacji, zasadach pracy w grupie oraz metodzie podejmowania decyzji opartej o konsensus, a także ćwiczeniu tego w praktyce.

16:00 Warsztaty kulinarne – A new twist on sauerkraut/Juliette Delventhal

Przebywająca na rezydencji CSW w ramach programu A-I-R Laboratory szefowa kuchni z San Francisco, Juliette Delventhal, poprowadzi warsztaty marynowania warzyw. Uczestnicy będą mieli okazję przygotować własne słoiki pełne pyszności i zabrać je do domu. Warsztaty mają charakter otwarty.